Przemieszczaj się i skacz!

Parkour (czyt. parkur), znany z amerykańskich filmów jako skakanie przez płoty i dachy budynków, ma też inne oblicze, gdzie rolę płotów pełnią drabinki, a za dach służy skrzynia gimnastyczna. 

GIT
GIT

Przy drzwiach są Chiny, a pod drabinkami Stany Zjednoczone. W Polsce jest kryzys, musicie dostać się przez USA tratwą do Chin – mówi Magdalena Musiał, na co grupa dzieci klas 1 -3 reaguje biegiem pod drabinki, a następnie na materac, który z kolei przeciąga w pożądane miejsce.

– Dyscyplina zniechęca dzieci, a zabawa motywuje do ćwiczeń. A my chcemy zaprzyjaźnić dzieci ze sportem – wyjaśnia trenerka, która prowadzi w ten sposób rozgrzewkę.

Kiedy dzieci są rozciągnięte, na sali pojawia się skrzynia.

Reaktywowaliśmy przyrząd, który zaczął znikać z lekcji wychowania fizycznego – dodaje.

Monkey jump (małpi skok), lazy jump (leniwy skok) i gap jump (skok nad przepaścią) – te nazwy są zrozumiałe dla każdego trenującego malucha. W ciągu roku szkolnego zawodnicy poznają 15 trików (parkour liczy ich ok. 100). Każda umiejętność znajduje swoje odzwierciedlenie w indywidualnej  karcie postępu.

A czym właściwie jest parkour?

GIT
GIT

To młoda dyscyplina, która przywędrowała do Polski spod Paryża – tłumaczy Jakub Kłos, trener i współzałożyciel szkoły JESTEM GIT z Gdańska (skrót GIT oznacza Genius in Training, czyli  geniusz w trenowaniu), która ma swoje oddziały w szkołach w Rotmance i w Straszynie. – Zapoczątkowała ją grupa młodzieży, szukająca sposobu na aktywne spędzenie wolnego czasu przy wykorzystaniu dostępnej infrastruktury. Francuzi wzorowali się na stosowanych przez wojsko torach przeszkód. Parkur to nic innego jak przemieszczenie się i pokonywanie przeszkód. Nasz parkour ma jednak inne oblicze aniżeli to wykreowane przez media. Jest dostosowany do dzieci.

Parkour od podstaw kształtuje takie zdolności fizyczne jak: wytrzymałość, siła, gibkość, skoczność  oraz koordynacja. Wszystko je zaaranżowane w atrakcyjnym  dla dzieci modelu treningowym z elementami akrobatyki.

Ze względu na rosnący odsetek dzieci z wadami postawy oraz osłabioną siłą mięśniową uzupełniliśmy całość treningu elementami tzw. stabilizacji centralnej, która polega  na wzmocnieniu mięśni lokalnych odpowiadających za prawidłową sylwetkę oraz za naturalną stabilizację stawów kręgosłupa i kończyn – kontynuuje Jakub Kłos. – Parkour jest wskazany dla dzieci z problemami emocjonalnymi oraz ruchowymi. Każde dziecko bardzo szybko aklimatyzuje się w grupie. w tym sporcie nie ma rywalizacji. 

Treningi zaczynają się nietypowo.

Rozmawiamy z dziećmi o takich wartościach jak przyjaźń, honor, odpowiedzialność. Mówimy także o zdrowym odżywaniu i ochronie środowiska. Posługujemy się zwrotami angielskimi, które szybko zapadają w pamięć – dodaje trener.

Zajęcia w Rotmance i Straszynie mają charakter komercyjny (miesięczny koszt wynosi maksymalnie 65 zł) i odbywają się w każdą sobotę od września do czerwca. Dziecko można zapisać również w trakcie roku szkolnego do wybranej grupy (uczniów klas 1-3 lub 4-6).

Tekst i zdjęcia : M. Bielicka/UG Pruszcz Gdański

Related posts