POLICJANCI OSTRZEGAJĄ PRZED OSZUSTAMI ORAZ APELUJĄ O NOSZENIE ODBLASKÓW

Policjanci z komendy powiatowej policji w Pruszczu Gdańskim nawiązali współpracę z proboszczami parafii rzymskokatolickich w powiecie gdańskim, w związku z narastającą falą oszustw na twz.”wnuczka”. Ofiarami tych przestępstw padają głównie osoby starsze. Tematem, który również zasługuje na szersze rozpropagowanie jest noszenie elementów odblaskowych przez pieszych, zarówno dzieci jak i osób dorosłych.

Pruszcz współpraca z proboszczami
Pruszcz współpraca z proboszczami

W związku z dużą ilością tzw.”przestępstw na wnuczka”, których ofiarą padają głównie osoby starsze policjanci z komendy powiatowej w Pruszczu Gdańskim rozpoczęli akcję informacyjną wśród mieszkańców miasta i gminy Pruszcz Gdański oraz gmin ościennych. Między innymi nawiązali współpracę z proboszczami parafii rzymskokatolickich w powiecie gdańskim. Dzielnicowi rozdali księżom przygotowane przez policję komunikaty, które zostaną odczytane podczas niedzielnych nabożeństw, tak aby 
dotarły do jak największej grupy odbiorców. 

Kolejnym tematem, który zostanie odczytany z ambony jest propagowanie noszenie elementów odblaskowych wśród pieszych uczestników ruchu drogowego, szczególnie na terenach niezabudowanych. Osoba idąca po zmierzchu drogą, widoczna jest z odległości zaledwie 30 metrów. Mając na sobie elementy odblaskowe zostaniemy zauważeni już ze 150 metrów. Nosząc odblaski aż pięciokrotnie zwiększamy swoje bezpieczeństwo na drodze. Taki drobiazg, a może nam uratować życie.

Policja apeluje o rozsądek!!!
Rozmowę z osobą, która podaje się za wnuczka czy inną bliską osobę, powinieneś zakończyć komunikatem typu: „;Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny”;. Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną aby uzyskać pewność, że osoba która do nas dzwoniła jest tą, za którą się podaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz narażony na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie 
zastanowicie się co zrobić dalej.

Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję, należy to zrobić natychmiast po ujawnieniu przestępstwa. Dzięki szybkiej reakcji zwiększa się szansa na ustalenie i zatrzymanie przestępców. Postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osób podejrzanych. 

Marzena Szwed-Sobańska

 

 

Related posts