Wielkomiejskość na wsi

Wernisaże, koncerty, recitale oraz wyśmienita kuchnia wśród intarsjowanych drewnem ścian, rzeźbień i ręcznie wykonanych mebli – by obcować z kulturą mieszkańcy Straszyna i okolicy nie muszą wyjeżdżać do Trójmiasta. Bohdan Szczudło zaprasza do galerii, restauracji i sali bankietowej w jednym.

Aleksandra i Bohdan Szczudło
Aleksandra i Bohdan Szczudło

Bez kultury nie ma rozwoju społeczeństwa – uważa Bohdan Szczudło, właściciel Galerii Szczudło przy ul. Młyńskiej w Straszynie. – Poważny przedsiębiorca nie osiądzie w miejscu, które nie zapewnia mu obcowania ze sztuką, dobrą muzyką i świetną kuchnią.

W galerii, która miała swoje otwarcie w grudniu 2012 roku, można nabyć obrazy i rzeźby, zarówno krajowych, jak i zagranicznych twórców. Sztuka jest ważnym aspektem życia właściciela, który sam jest rzeźbiarzem.

Zdolności pana Bohdana możemy podziwiać nie tylko na postumentach w galerii, ale na każdym kroku. I to dosłownie, bo podłogę w obiekcie o powierzchni użytkowej 1300 m kw. właściciel kładł wspólnie z żoną Aleksandrą.

Ułożyliśmy siedemdziesiąt tysięcy modrzewiowych kostek – zdradziło nam małżeństwo.

Naturalne drewno wypełnia cały obiekt, także otwartą w tym roku restaurację z salą bankietową na 250 gości. Zachwycają tu intarsjowane drewnem ściany, ręcznie robione stoły i krzesła oraz rzeźbiony bar.

Aleksandra i Bohdan Szczudło
Aleksandra i Bohdan Szczudło

Właściciele wciąż rozbudowują obiekt – obecnie o 45 miejsc noclegowych.

Zachwyca też najbliższa okolica Galerii Szczudło. Pijąc kawę przed restauracją nie można oderwać oczu od doliny rzeki Raduni.

Różnica w wysokości terenu to 40 metrów – wyjaśnia pani Aleksandra, która zaplanowała stworzenie tarasu widokowego.

Młodzież, zwłaszcza ta studiująca, ma swoje kluby w Gdańsku i Sopocie. Ale dorośli  dużego wyboru nie mają. Właśnie z myślą o nich tworzyliśmy to miejsce – wyjaśniają właściciele.

Galeria Szczudło zaprasza na dansingi z muzyką w stylu lat 60, 70, 80 i 90, videoteki, wieczorki tematyczne, koncerty i wernisaże. Lokal organizuje także wesela, komunie, chrzciny, przyjęcia towarzyskie i biznesowe.

W związku z tym, że obiekt funkcjonuje stosunkowo od niedawna i nie ma wielu gości, o godziny otwarcia (zwłaszcza w środku tygodnia) należy pytać pod numerem telefonu: 601 83 15 90. Z kolei na profilu Galerii Szczudło na Facebooku przeczytamy o najbliższych wydarzeniach.

Magdalena Bielicka

Related posts