Podsumowanie festiwalu Wędrujące Ale Kino! w Cieplewie

Blisko 800 przedszkolaków i uczniów z powiatu gdańskiego uczestniczyło w V Festiwalu Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino! Trzydniowa impreza, która odbyła się w dniach 9-11.10.2014 r. w Ośrodku Kultury, Sportu i Bibliotece Publicznej Gminy Pruszcz Gdański w Cieplewie.

10636791_980606178621933_4700308649387479997_o (1)Wędrujące Ale Kino! to „walizkowa” wersja dorocznego międzynarodowego festiwalu filmów młodego widza Ale Kino! w Poznaniu. Znalazły się w nim najciekawsze filmy z repertuaru poznańskiej imprezy, które rywalizowały o nagrodę miejscowej, dziecięcej publiczności. Ta zaś miała wyjątkową okazję obejrzenia 10 filmów pełnometrażowych i krótkometrażowych z całego świata. W sobotę można było uczestniczyć w retrospektywnym pokazieAkademii Pana Kleksa z 1983 roku, w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego.

– Pretekstem do przypomnienia tego tytułu była mijająca 30. rocznica premiery – wyjaśnia Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiBP Cieplewo. – Taki zestaw filmów na terenie całej Polski zaprezentowano zaledwie w ośmiu miejscowościach. Oprócz Cieplewa także w: Pacanowie, Cisnej, Rydułtowach, Krasnymstawie, Czarnkowie, Teremiskach na terenie Białowieży i w Gołdapi. Miejsca projekcji wybrano nieprzypadkowo, chcąc dać szansę na poznanie festiwalowej oferty mieszkańcom małych miasteczek i terenów wiejskich, ze względu na miejsce zamieszkania często wykluczonych z udziału w wielkich imprezach i nie mogących zobaczyć pokazywanych tam filmów, nieobecnych w repertuarze kin i programie telewizyjnym.

Równolegle do seansów, w pracowni plastycznej i atelier OKSiBP Cieplewo odbywały się warsztaty filmowe. Wzięło w nich udział 36 uczniów zespołów szkół w Łęgowie i Rotmance. Agnieszka Waszczeniuk i Małgorzata  Wojtkowiak z Pracowni Ferment Kolektiv zrealizowały wraz uczestnikami krótkie filmy, animowane metodą poklatkową. Dzieci przygotowywały elementy dekoracji, pozowały do zdjęć i poznawały sposób montażu ruchomych obrazów.

W ramach konkursu towarzyszącego festiwalowi, dziecięce jury uznało, że najlepszym zaprezentowanym filmem był Felix Roberta Durranta, produkcji RPA, opowiadający wzruszającą historię 13-latka marzącego o tym, by pójść w ślady zmarłego ojca i zostać saksofonistą.

Na zakończenie odbyła się iście festiwalowa gala, która zgromadziła niemal setkę uczestników, a podczas której można było m.in. obejrzeć efekty warsztatów filmowych. Zrealizowane podczas zajęć filmy można też oglądać w Internecie, na portalu społecznościowym Facebook Ośrodka, pod adresem: https://www.facebook.com/video.php?v=982358295113388 i https://www.facebook.com/video.php?v=709729442429648.

Głównym organizatorem było Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, a wydarzeniem współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański
ul. Długa 20a; 83-031 Cieplewo
tel.: 58 682 85 78; kom.: 728 415 570
e-mail: oksibp@pruszczgdanski.plwww.oksibp.pruszczgda.pl

Related posts