Uczniowie przepytali prezydenta

Człowiek – legenda i symbol obalenia komunizmu – LECH WAŁĘSA był gościem uczniów naszej gminy. Spotkanie z delegacjami wszystkich szkół odbyło się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Borkowie i miało związek z 25. rocznicą wolnych wyborów. 

Kiedyś nie można było iść do sklepu i kupić dziecku banana czy pomarańczę. Nie można było podróżować za granicę. Dzisiaj mamy wszystko, mamy wolność. Zawdzięczamy to właśnie takim osobom jak prezydent Lech Wałęsa – witała gościa wójt Magdalena Kołodziejczak.


 

Przewodniczący „Solidarności”, były prezydent RP i laureat pokojowej nagrody Nobla – Lech Wałęsa z charakterystyczną dla siebie swadą i ironią opowiadał nie tylko o historycznych momentach dla kraju, ale także o współczesnych problemach. Odpowiedział też na dociekliwe pytania uczniów ze wszystkich gminnych szkół, które tego dnia przyjechały do Borkowa.

Czy w dzieciństwie marzył pan o zastaniu prezydentem? Co Panu się nie podoba w naszym kraju? Jak Panu się podobał film Andrzeja Wajdy Wałęsa „Człowiek Nadziei” – chcieli wiedzieć uczniowie.

Urodziłem się w wojnę i wychowałem na wsi, wielkich więc planów nie miałem. W kraju obecnie podoba mi się tylko moja żona. Pan Wajda próbował  70 lat mojego życia zawrzeć w dwóch godzinach. Tak się nie da – odpowiadał żartobliwie prezydent.

Po pytaniach przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcie i posadzenie drzewka – symbolicznego „dębu wolności”.

Magdalena Bielicka

Related posts