Pierwszy dzwonek w Borkowie obwieścił początek roku szkolnego

Rok szkolny 2014/2015 zainaugurowany został w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borkowie. Była to Wojewódzka inauguracja roku szkolnego, która zgromadziła wielu wybitnych gości.

Obchody uroczystości szkolnych zapoczątkowała msza św. w kościele pw. św. Jacka Odrowąża w Straszynie, której przewodniczył i homilię wygłosił Abp Leszek Sławoj Głódź – Metropolita Gdański.

Film wersja krótsza

Gmina Pruszcz Gdański była gospodarzem Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2014 /2015. Uroczystości miały miejsce w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Borkowie. 

Wybór, jakiego dokonał wojewoda pomorski Ryszard Stachurski nie był przypadkowy.

W ostatniej dekadzie gmina wiejska Pruszcz Gdański zainwestowała 60 mln zł w budowę, rozbudowę i modernizację swoich szkół ( 6 z 8 gminnych placówek oświatowych to praktycznie nowe obiekty; pozostałe 2 szkoły przeszły modernizację). Kolejne inwestycje przynoszą efekty w postaci wyników nauczania – średni wynik sprawdzianu na koniec szkoły podstawowej w gminie Pruszcz Gdański to 26,78 pkt na 40 możliwych; to więcej niż średnia powiatu (25,35), województwa (25,54) i kraju (25,82). Najlepszy wynik osiągnęła Szkoła Podstawa przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Borkowie (32,17), która czyniła honory gospodarza Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2014/2015.

Do Borkowa, poza wojewodą, przyjechali m.in.: Abp Sławoj Leszek Głódź, marszałek Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Ryszard Świlski, pomorski kurator oświaty Elżbieta Wasilenko, senator Edmund Wittbrodt, posłowie na Sejm RP Katarzyna Hall, oraz Piotr Bauć. Nie zabrakło przedstawicieli organizacji oświatowych, władz powiatu i gminy, a nawet kadry Politechniki Gdańskiej.

Goście skierowali wiele miłych słów pod adresem władz gminy oraz dyrekcji szkoły w Borkowie.  Chwalili także organizację uroczystości i brawurowy występ uczniów.

Podczas inauguracji nagrodzono włodarzy szkół. Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała Joanna Zarówna, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wiślinie. Nagrodę Pomorskiego Kuratora Oświaty przyznano Beacie Jaworowskiej, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Borkowie. Z kolei Nagroda Wójta powędrowała do Katarzyny Mąkini, wicedyrektor ZS-P w Borkowie.

W województwie pomorskim naukę rozpoczęło 298 118 uczniów. Blisko 34 tysiące dzieci, w tym 11 tysięcy sześciolatków, po raz pierwszy zasiadło w szkolnej ławie.

Pełna relacja – m. in. cała część artystyczna

Apla

Rok szkolny 2014/2015 w liczbach:
117 – tyle mamy oddziałów szkolnych
20 – a tyle przedszkolnych
21 – oddziałów klas pierwszych mamy w tym roku szkolnym
129 dzieci 6-letnich i 259 dzieci 5-letnich –   jest w tym roku w oddziałach przedszkolnych
222 dzieci 6-letnich i również 222 dzieci 7-letnich –   znalazło się w klasach pierwszych szkół podstawowych

Magdalena Bielicka i MC

Related posts