Rowerem nad morze z każdego zakątka gminy!

Gmina Pruszcz Gdański przystąpiła do projektu EuroVelo, przewidującego budowę ścieżek rowerowych wzdłuż wybrzeża Bałtyku. 

Fot. M.Bielicka
Fot. M.Bielicka

Zabiegamy o budowę ścieżki rowerowej z Przejazdowa do Wiślinki.  Kiedy ona powstanie, z dowolnej gminnej miejscowości bezpiecznie dojedziemy na Wyspę Sobieszewską rowerem – zapowiada wójt Magdalena Kołodziejczak.

Inwestycja będzie realizowana ze środków unijnych na lata 2014 – 2020. Realny termin pozyskania dofinansowania i budowy ścieżki to rok 2016.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z samorządami leżącymi przy międzynarodowej trasie rowerowej EuroVelo R – 10.

 

EuroVelo to projekt sieci dwunastu wysokiej jakości międzynarodowych tras rowerowych, zaakceptowany do realizacji w roku 1997. Całkowita długość szlaków ma wynosić ponad 60 tys. km, do tej pory zbudowano ponad 20 tys. km. Szlaki te mają sprzyjać rozwojowi turystyki rowerowej na całym kontynencie – budowane są w oparciu o już istniejącą sieć lokalnych ścieżek i dróg, łącząc je w jeden system.Sieć ma połączyć duże miasta i atrakcyjne tereny turystyczne wszystkich krajów Europy. Autorem projektu jest Europejska Federacja Cyklistów, patronat objęła Komisja Europejska. Celem budowy sieci EuroVelo jest promocja roweru i zachęcanie do rezygnacji z samochodu.

 

Szlak Rowerowy R -10  (Nadmorski Szlak Hanzeatycki) to międzynarodowy okrężny szlak rowerowy sieci EuroVelo (EV10) przebiegający dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Trasa o łącznej długości 7.930 km łączy najważniejsze miasta nadmorskie. Jadąc z Gdańska przez Kaliningrad, Kłajpedę, Rygę, Tallinn, Sankt Petersburg, Helsinki, Vaasa, Oulu, Sundsvall dotrzeć można do Sztokholmu a stamtąd przez Ystad, Malmö, Kopenhagę, Odense, Rostock z powrotem do Gdańska.Polski odcinek szlaku przebiega przez tereny województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Przebieg szlaku R-10 na terenie Polski:

ŚwinoujścieMiędzyzdrojeDziwnów – Rewal – KołobrzegMielno – Darłowo – Jarosławiec – Ustka – Łeba – Władysławowo – Gdynia – Sopot – Gdańsk – Elbląg – Frombork – Braniewo – Gronowo

Magdalena Bielicka

Related posts

One Thought to “Rowerem nad morze z każdego zakątka gminy!”

  1. wojtek

    ścieżka rowerowa z Borkowa do Pruszcza rowerem… – to by było coś…

    Oczywiście można jechać DW222 – ale to już sport ekstremalny 🙁

Comments are closed.