Jego żywiołem jest woda – promujmy talenty

Mistrz Polski Żeglarzy MTB XC do lat 17, srebrny medalista w długodystansowych mistrzostwach Polski, zdobywca 8 miejsca w ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży w sportach letnich, zawodnik kadry narodowej juniora młodszego Polskiego Związku Żeglarskiego, wychowanek Gdańskiego Klubu Żeglarskiego – to w telegraficznym skrócie 15-letni MATEUSZ KRAŚNIEWSKI (a może już niedługo drugi Mateusz Kusznierewicz…!).

mateusz1aMateusz pochodzi z Łęgowa a uczy się w Zespole Szkół w Romance (w III klasie gimnazjum).  Windsurfing, który jest jego największą pasją, trenuje od 4 lat, w tym od 3 – wyczynowo.

Żagluje w sezonie, trenuje cały rok
Sukces to przede wszystkich ciężka praca i wakacje upływają Mateuszowi na treningach, zgrupowaniach oraz regatach. Wszak to pełnia sezonu żeglarskiego. Choć faktycznie pływa od marca do października, trenuje cały rok.

Windsurfing jest wymagającymi wyczerpującym  sportem – mówi młody żeglarz. – Liczy się w nim nie tylko opanowanie deski i żagla, ale także sprawność fizyczna i wytrzymałość psychiczna.

Dlatego tak ważne dla Mateusza jest uprawianie sportu także na lądzie.
– Jeżdżę rowerem, biegam, pływam i wspinam się – wymienia.

15-latek jest bardzo ambitny.

Marzę o medalu olimpijskim – zdradza nam.

Mateusz regularnie otrzymuje stypendia Wójta Gminy za wybitne osiągnięcia sportowe

Ważne wsparcie
Treningi i zawody pochłaniają wiele czasu. Bez życzliwości ze strony szkoły, Mateusz nie mógłby się w pełni realizować.

Jestem bardzo wdzięczny panu dyrektorowi Zygmuntowi Rzanieckiemu, który wyraża zgodę na wszystkie moje wyjazdy, a także nauczycielom, którzy pomagają mi nadrobić zaległości – dodaje.

Drugą klasę Mateusz ukończył ze średnią 4,4 i bardzo dobrym zachowaniem. Otrzymał stypendium Wójta Gminy za wybitne osiągnięcia sportowe.

Magdalena Bielicka