Cieplewo. Pierwszy z ogrodów już jest!

W piątek nastąpiło uroczyste otwarcie i oddanie do użytku pierwszego z „Ogrodów Rodzinnych” – projektu  realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich Łęgowo – Cieplewo z funduszy unijnych.

images-10367143_870505726311118_556313977537122077_n-300x200Działaczki KGW Łęgowo – Cieplewo nigdy nie ukrywały swojej wielkiej pasji ogrodniczej. Ich pierwszy projekt ze środków unijnych nie mógł być inny – panie postanowiły upiększać naszą gminę kwiatami, drzewkami i małą architekturą. Pierwszy z „Ogrodów Rodzinnych” powstał przy ul. Długiej w Cieplewie. Na gminnej działce (oddanej KGW w użyczenie) pojawiła się infrastruktura w postaci: ścieżki, dwóch placyków, pergoli, dwóch ławek, kosza, stojaka na rowery i zegara słonecznego.  Panie zadbały również o nasadzenia nawiązujące do lokalnego mikroklimatu, m.in. byliny, krzewy, o których więcej dowiemy się ze specjalnej tablicy informacyjnej.

Inwestycja w Cieplewie pochłonę ok. 42 tys. zł. Dofinansowanie z Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wynosiło ok. 34 tys. zł.

– Projekt nie zostałby zrealizowany, gdyby nie pożyczka z gminy. Taki „instrument” dla stowarzyszeń to ogromne wsparcie – podkreślały w piątek gospodynie.

Wiele ciepłych słów padło pod adresem prezes LGD „Trzy Krajobrazy” Emilii Grzyb, która zawsze chętnie podpowiada stowarzyszeniom o jakie środki mogą się aktualnie ubiegać.

Specjalne podziękowania od KGW za pomoc w realizacji zadania otrzymali: sołtys CieplewaEdward Leszczyński oraz mieszkańcy: Radosław SołtysekJan Florczyk i 10-letni Grześ Domagała.

Magdalena Bielicka