Nasze Gospodynie chcą się rozwijać

Z inicjatywy wójt Magdaleny Kołodziejczak Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Pruszcz Gdański spotkały się z Piotrem Hałuszczakiem, prezesem zarządu Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Rozmawiano o możliwościach i kierunkach rozwoju KGW. Ekspert udzielił działaczkom cennych wskazówek i rozwiał wiele wątpliwości. 

W gminie Pruszcz Gdański działa 12 Kół Gospodyń Wiejskich. Jedne są bardziej, inne mniej liczne, jedne bardziej aktywne, inne mniej, jedne reaktywowały swoją działalność wiele lat temu, inne całkiem niedawno, jedne realizują projekty unijne, inne dopiero się do nich przymierzają.  Wszystkie jednak bardzo chcą się dalej rozwijać.

Piotr Hałuszczak z WZRKiOR opowiadał zarówno o możliwościach pozyskania funduszy zewnętrznych, jak o barierach,  z jakimi mogą się spotkać. Udzielił wielu cennych rad w tematach finansowych, księgowych, a nawet poprawnej i ważnej z punktu widzenia organów nadzorujących terminologii. Obiecał również na bieżąco służyć radą i pomocą.

Lokalne KGW mają już doświadczenie w sięganiu po środki zewnętrzne. Na przykład, KGW Rokitnica ma za sobą trzy duże projekty z wykorzystaniem funduszy unijnych. Każdorazowo Koło korzystało z bezprocentowych pożyczek udzielanych stowarzyszeniom przez gminę.

Gmina ma w planach kolejne ułatwienie dla aktywnych KGW. Jak tylko zostanie zmodernizowany były dworzec w Straszynie, powstanie siedziba organizacji pozarządowych z punktem porad księgowych i prawnych.

Działalność Kół Gospodyń Wiejskich to wartość nie do przecenienia i nie wyobrażam sobie, byśmy nie mieli im pomagać – mówiła wójt Magdalena Kołodziejczak. – Bardzo zależy nam na lokalnej, społecznej aktywności i wpieramy, i będziemy wspierać wszystkich, którzy chcą działać na rzecz swoich miejscowości i całej gminy.

Magdalena Bielicka

Related posts