Miejsko – wiejskie gospodynie

W tym Kole Gospodyń Wiejskich nie ma… gospodyń wiejskich. Są za to spełniające się zawodowo, w większości pochodzące z dużego miasta aktywne społeczniczki.

Spotkanie w świetlicy wiejskiej w Cieplewie

KGW Cieplewo – Łęgowo formalnie działa od 2012 roku. Praktycznie „aktywne panie”, jak je często nazywano, działają razem od kilku lat.

Zaczęło się od zorganizowania wigilii dla seniorów – wyjaśniają.

Tymczasem wigilia na stałe wpisała się do kalendarza imprez na terenie Cieplewa i Łęgowa.

Mimo, że panie pieką, haftują, wykonują stroiki i ozdoby, nie są typowym Kołem Gospodyń Wiejskich.

– Wiele z nas pochodzi Gdańska. Typowych zajęć gospodarskich dopiero się uczymy – dodają.

Szefowa własnej firmy, dyrektor trójmiejskiej szkoły, agentka w handlu nieruchomościami, księgowa, urzędniczka – różnią je zawody i doświadczenia, ale łączy jedno – pasja ogrodnicza.

Nauka wyplatania kwiatów z bibuły

Panie realizują unijny projekt „Ogrody Rodzinne”.

– Poprzez zagospodarowanie należących do gminy nieużytków, chcemy upiększać nasze wsie – mówią. – Pierwszym takim miejscem będzie „skrawek ziemi” przy ulicy Długiej w Cieplewie. Pojawią się tu nasadzenia nawiązujące do roślinności charakterystycznej dla Obszaru Chronionego Krajobrazu Żuław Gdańskich, a także inne byliny, krzewy i drzewka. Pojawi się mała architektura w postaci pergoli, ławek czy stojaka na rowery. Chcemy zrobić dla naszych wsi coś, co w nich pozostanie na dłużej.

Wartość projektu to 41 tys. zł.

Członkiniom KGW pomysłów na społeczne inicjatywy nie brakuje.

Cierpimy jednak na brak czasu, dlatego tak mało nas widać na imprezach czy przeglądach. Jak się spotykamy, to tylko roboczo, aby zrobić coś dla wsi – dodają.

Koleżanki z KGW Rokitnica pokazują jak tańczyć kankana