Wypalanie traw

Za oknami świeci słońce, sucho, pogodnie. Aura zachęca do spacerów, przechadzek, biegania. Może nie jest ciepło, świecące słońce wpływa pozytywnie na samopoczucie.

Samopoczucie wiosenne i uroki takiej pogody bywają też czasami pobudką do zabaw z ogniem, tym bardziej, że suche o tej porze roku łąki, pola mogą błyskawicznie płonąć. Przed tym chcemy właśnie przestrzec.

Straż w Borkowie
Straż w Borkowie

Nie dalej jak wczoraj wieczorem, straż na sygnale w godzinach wieczornych pojawiła się w Borkowie, aby gasić palącą się trawę tuż przy ul. Starogardzkiej. Ogień szybko rozprzestrzeniał się w czym pomagał wiejący wiatr. Takie eksperymenty mogą się skończyć bardzo źle, ponieważ trudno jest zapanować nad żywiołem jakim jest ogień. W pobliżu tego miejsca jest nowo wybudowana hurtownia, niedaleko są też zabudowania mieszkalne. Zabawy z ogniem mogą skończyć się źle, żeby nie powiedzieć czasami tragicznie.

Bądźmy czujni i zwracajmy uwagę na dzieci czy młodzież, aby nie doszło do nieszczęścia.

Przed konsekwencjami przestrzega też p. Marzena Szwed-Sobańska z Komendy Policji w Pruszczu Gdańskim.

KARY ZA WYPALANIE TRAW
Rolnik wypalający trawy jest narażony na szereg kar związanych ze swoim postępowaniem. Oprócz kar jakie może nałożyć policja czy prokuratura, karę może nałożyć Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kary za wypalanie traw ustanawia wiele aktów prawnych.

Wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę w wysokości nawet do 5000 zł.
Z kodeksu karnego wynika, że wypalanie traw, które skończy się pożarem okolicznych zabudowań, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wskazanych zdarzeń jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska, kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny.

To samo miejsce w dzień

Wypalane trawy w Borkowie
Wypalane trawy w Borkowie

Related posts