Relacja o Żołnierzach Wyklętych (Niezłomnych)

„Stowarzyszenie Lwy Północy” wraz ze „Stowarzyszenie Traugutt” oraz „Stowarzyszenie Republikanie i Kreatywni dla Pomorza byli organizatorami spotkania, które miało miejsce w sali Domu Parafialnego przy kościele Podwyższenia Krzyża św. w Pruszczu Gdańskim.

Tematem byli Żołnierze Wyklęci (Niezłomni), ich losy oraz realia życia. Temat Żołnierzy Wyklętych po dniu 1 marca, kiedy przypadają obchody wspomnienia stał się bardziej znany i rozpoznawany. W ramach organizowanego cyklu spotkań pt. „Testament” odbyło się pierwsze spotkanie z postacią, która jako naoczny świadek tamtych wydarzeń, w sposób zwięzły i rzeczowy przedstawiła tło i opisała realia walki i życia w tamtym okresie. Zaproszony kpt. w stanie spocz. Władysław Dobrowolski ciekawie pomimo, że bardzo zwięźle opisał otoczkę związaną z życiem i funkcjonowaniem w realiach Polski Ludowej.

Film ten stanowi zapis wypowiedzi p. kpt. W. Dobrowolskiego

 

W przygotowaniu materiał z całości spotkania, podczas którego głos zabierał m. in p. Michał Sempołowicz z IPN w Gdańsku, ktory przybliżył dzieje postaci „Żołnierzy Wyklętych” na tle ich gdańskich dziejów.

Galeria zdjęć ze spotkania

Related posts