Kronika policyjna z Borkowa i Straszyna

POSZUKIWANY LISTEM GOŃCZYM TRAFIŁ DO ARESZTU – Kryminalni z Komedy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim zatrzymali mężczyznę, który był poszukiwany listem gończym wydanym przez gdański sąd. 64-letni mieszkaniec gminy Pruszcz Gdański był poszukiwany za popełnione kradzieże. Jego zatrzymanie było utrudnione ponieważ się ukrywał , zmieniając miejsce swojego pobytu. Zatrzymany mężczyzna trafił do aresztu. 

 

Pruszcz Gd. poszukiwany LG
Pruszcz Gd. poszukiwany LG

W styczniu 2013 roku sąd rejonowy w Gdańsku wydał list gończy za 64-letnim mieszkańcem pruszczańskiej gminy, który dokonał licznych kradzieży. Zatrzymanie mężczyzny był utrudnione ponieważ ukrywał się się przed wymiarem sprawiedliwości. Często wyjeżdżał poza teren swojego stałego miejsca zamieszkania. Kryminalni pracujący nad sprawą otrzymali informację, że poszukiwany był widywany na terenie gminy Pruszczu Gdański. Przez kilka dni obserwowali okolicę jego domu.
\Wczoraj (25 lutego br.) o godz. 10.00 kryminalni z komendy policji w Pruszczu Gdańskim zatrzymali poszukiwanego przestępcę. Do zatrzymania doszło na jednej z ulic w miejscowości Borkowo gmina Pruszcz Gdański. Mężczyzna był zaskoczony widokiem interweniujących policjantów. Nie stawiał żadnego oporu. Poszukiwany trafił do policyjnego aresztu.

Policja przypomina, że kto pomaga przestępcy w uniknięciu odpowiedzialności karnej, w szczególności ukrywa sprawcę lub pomaga mu w ucieczce podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

70- LATKA DAŁA OSZUSTOM PIENIĄDZE ABY UCHRONIĆ SYNA – Policjanci z Komendy Powiatowej w Pruszczu Gdańskim ostrzegają przed oszustami, którzy przy pomocy różnych metod chcą wyłudzić od nas pieniądze. Ofiarą oszustów padła 70-letnia mieszkanka Straszyna, która przekazała nieznajomemu mężczyźnie prawie 5 tys. złotych aby wykupić syna z więzienia. Gdy zorientował się, że została oszukana powiadomiła o sprawie policję.
Za oszustwo grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj (25 lutego br.) o godz. 21.00 do pruszczańskiej komendy policji zgłosiła się kobieta, która poinformował, że została oszukana i straciła prawie 5 tys. złotych.  Tego samego dnia do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna podający się za jej syna i powiedział, że miał wypadek drogowy. Jeżeli nie zapłaci pieniędzy trafi do więzienia. Rzekomy syn zapytał matkę jaką kwotą pieniędzy dysponuję i dodał, że za chwilę zapuka do jej drzwi policjant , który odbierze od niej pieniądze. Po chwili do
mieszkania kobiety zapukał nieznany mężczyzna, wziął kopertę z pieniędzmi i wyszedł. 70-letnia mieszkanka Straszyna zadzwoniła do syna przebywającego poza granicami Polski. Okazało się, że nie miał żadnego wypadku i nie dzwonił do rodziców o wsparcie finansowe. Kobieta dopiero wtedy zrozumiała, iż została oszukana.

Policja apeluje o rozsądek!!!
Najczęściej wystarczają zwykłe środki ostrożności i kilka podstawowych rad, by nie paść ofiarą oszustów działających różnymi metodami :
– nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj,
– nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące; sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny; oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi,
– nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.

Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję. Wówczas postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby podejrzanej.

Marzena Szwed-Sobańska – rzecznik KP Pruszcz Gd.

Related posts