Zabytkowy dworzec centrum kulturalnym miejscowości

Zabytkowy dworzec w Straszynie, przy nieczynnej linii kolejowej Pruszcz Gdański – Kartuzy – Lębork – Łeba doczeka się rewitalizacji. Powstanie tu centrum kulturalne, a także biura gminnych organizacji pozarządowych. 

 

W ubiegłym roku gmina kupiła od PKP dworzec kolejowy wraz z otaczającą go działką. Zabytkowy dworzec odzyska dawną świetność

Dworzec w Straszynie arch. fot. MC
Dworzec w Straszynie arch. fot. MC

Odnowimy elewację, oryginalne dachówki, okna i kamienny cokół – mówi Anna Warakomska, kierownik referatu Inwestycji i Remontów Urzędu Gminy Pruszcz Gdański. –

Obiekt zostanie rozbudowany. Architekt proponuje nam połączenie nowoczesności z historią. Jeszcze nie wiemy w jakim kierunku pójdziemy. 

 

Koszt rewitalizacji dworca szacuje się na 1,5 mln zł. Część środków gmina zamierza pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po uzyskaniu środków  rozpocznie inwestycję.

– Obecnie jesteśmy na etapie prac projektowych. To bardzo poważna inwestycja zarówno pod względem inwestycyjnym, jak i organizacyjnym, dlatego pośpiech nie jest wskazany – dodaje A. Warakomska.

 

Plany inwestycyjne gminy to dobra okazja, by przypomnieć historię dworca w Straszynie.

 

Linia kolejowa łącząca Gdańsk i Pruszcz Gdański z Kartuzami i dalej Lęborkiem została pobudowana najprawdopodniej 1882 roku – mówi Tadeusz Jałoszyński, były wieloletni dyrektor szkoły w Straszynie, biolog z wykształcenia, a historyk z zamiłowania. – Linia ta była bardzo popularna, zwłaszcza wśród Kaszubów, którzy pracowali w stoczni Gdańsk. Podczas podróży prowadzono rozmowy, grano w karty i podziwiano piękne widoki. Było to swego rodzaju obcowanie z kulturą. Dworzec był piękny i czysty, a teren wokół niego bardzo zadbany, ukwiecony. Kiedy rozwinęła się komunikacja autobusowa i samochodowa, pociągi opustoszały i linię zlikwidowano. Jestem zwolennikiem zabytkowych dworców i bardzo się cieszę, że w obiekt w Straszynie zostanie ocalony i powstanie centrum kultury dla mieszkańców. Jest bardzo potrzebne.

Related posts