Skansen maszyn rolniczych w Mokrym Dworze otwarty

Zegary wskazywały godzinę 13.30 gdy na ulicy prowadzącej przez Mokry Dwór dało się słyszeć dobiegający warkot silników. Do centrum miejscowości zbliżała się głośna kolumna traktorów, od tych najstarszych, po nowoczesne konstrukcje. Jednak wszystkich zadziwił fakt, że za kierownicami tych ciężkich, wielkich maszyn siedziały „traktorzystki”.

Otwarcie Skansenu w Mokrym Dworze - fot. MC
Otwarcie Skansenu w Mokrym Dworze – fot. MC

Po godzinie 13.00 przy bramie prowadzącej do skansenu zaczęli pojawiać się ludzie, tłum gęstniał z minuty na minutę. Kilka osób dzierżyło flagi z nowym herbem Gminy. Spotkać można było całe rodziny z małymi dziećmi. Straż Gminna zablokowała ruch, aby drogą mogły przejechać na otwarcie Skansenu historyczne już maszyny, które ciężko pracowały wcześniej na polach. Kolumnę zamykały nowe, ogromne ciągniki.

Cała kolumna przejechała przez Mokry Dwór i zatrzymała się tuż przed bramą do Skansenu. W pobliżu zebrali się ciekawscy, traktorzystki otoczone zostały znajomych rodziny i media. Udzielały wywiadów telewizji gdańskiej, radiu Gdańsk i lokalnym mediom. Po chwili udało się dotrzeć do bramy, gdzie ks. Proboszcz Piotr Radzik pobłogosławił i dzielne kobiety przystąpiły do przecinania wstęgi. Wśród otwierających była najstarsza traktorzystka, p. Wójt Magdalena Kołodziejczak oraz twórca Skansenu Sołtys Mokrego Dworu Wiesław Zbroiński.

Po oficjalnych przywitaniach zgromadzonych gości wśród których byli m. in. p. d. Adam Krawiec z Urzędu Marszałkowskiego, p. d. Zenon Bistram z Pomorskiej Izby Rolniczej, p. Starosta Cezary Bieniasz-Krzywiec, przew. Rady Gminy Marek Kowalski, Leszek Czarnceki przedstawiciela Izby Rolnej, p. Andrzeja Bożyka, Radnych, Sołtysów z Gminy można było wejść na plac i podziwiać zebrany sprzęt. Maszyny wypielęgnowane, w doskonałym stanie pomimo czasu, który upłynął od ich nowości.

 

Skansen będzie ciekawą atrakcją miejscowości i regionu Żuław. Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo oraz galerii zdjęć. Najlepszym jednak wyjściem będzie osobiste spotkanie z narzędziami, które tworzyły historię polskiej wsi na żuławach.

 

 

Related posts