W niedzielę otwarcie Skansenu Żuławskiego Maszyn Rolniczych

Stowarzyszenie Sołtysów zaprasza wszystkich mieszkańców gminy do Mokrego Dworu na uroczyste otwarcie Skansenu Żuławskiego Maszyn Rolniczych – w niedzielę 15 grudnia o godz. 13:30. 

 

skansen
skansen

Skansen to projekt Stowarzyszenia Sołtysów Gminy Pruszcz Gdański , którego prezesem jest Wiesław Zbroiński, sołtys Mokrego Dworu.

 

Nasz wniosek przeszedł wszystkie niezbędne procedury i otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego – mówi prezes. – W ramach projektu w Mokrym Dworze stanie miniatura dawnej żuławskiej stodoły. Zostanie ona ogrodzona drewnianym, charakterystycznym dla tego terenu płotem.

 

Wokół stodoły zostaną zgromadzone dawne maszyny rolnicze, w tym snopowiązałka z 1903 roku.

 

Podczas dożynek w Mokrym Dworze (rok 2009 – red.) wystawiliśmy takie maszyny i muszę przyznać, że spotkały się z ogromnym zainteresowaniem – kontynuuje Zbroiński. – Okazuje się, że nawet wiejskie dzieci nie znają dawnego sprzętu do uprawy roli.

 

Maszyny  skansenowi udostępnią mieszkańcy gminy, w tym prezes Zbroiński, który dysponuje nie tylko historyczną snopowiązałką. Przy każdym zabytku znajdzie się tabliczka z opisem.

 

Skansen został zlokalizowany naprzeciwko siedziby firmy EBUD.

Related posts