Most, który łączy

Ten most łączy miejscowości, sołectwa i parafie – powiedział podczas piątkowej ceremonii otwarcia i uroczystego poświęcenia mostu w Krępcu ks. Piotr Radzik, proboszcz parafii Niepokalanego Serca Maryi w Wiślinie.

 

Nowy most
Nowy most

Przypomnijmy. W listopadzie 2012 r. nastąpiła poważna awaria mostu na rzece Motławie w miejscowości Krępiec. Uszkodzenie konstrukcji nośnej oraz drewnianego poszycia stworzyło zagrożenie dla poruszających się osób i pojazdów. W związku z tym most został niezwłocznie wyłączony z ruchu i do dnia dzisiejszego pozostawał zamknięty. Budowa nowego mostu ruszyła w lipcu 2013 r.

 

Nowy most to żelbetowa konstrukcja o długości 38 m i szerokości blisko 9 m.  Nośność mostu wynosi 40 ton.  Inwestycja nie mała, dlatego imponuje szybki termin jej wykonania.

Podczas oficjalnego otwarcia wójt Magdalena Kołodziejczak dziękowała za to wykonawcy –

firmie Polwar S.A. z Gdańska.

 

Most w Krępcu pełnił będzie strategiczną rolę dla żuławskiej części gminy Pruszcz Gdański, zapewniając dużo lepsze możliwości transportowe, a w przypadku zagrożenia powodziowego na tych depresyjnych terenach, ewakuację ludzi i mienia oraz dojazd na stację pomp w Krępcu . Z kolei dzięki zwiększonej nośności, okoliczni rolnicy będą mogli bezpiecznie przejeżdżać ciężkim sprzętem.

Budowa mostu pochłonęła 1,7 mln zł.  Gminie Pruszcz Gdański udało się pozyskać  80-procentowe dofinansowanie z rezerwy ogólnej budżetu państwa.

Related posts