Ostrzeżenie o silnym wietrze dla Pomorza

 

Meteorolodzy oceniają stopień zagrożenia, jako „huragan kategorii 3”, czyli osiągający prędkość do 130 km/h. Wiatr będzie miał kierunek południowo-zachodni, skręcający do zachodniego i północno-zachodniego. Na skutek sztormu jutro rano spodziewane jest podniesienie poziomu morza, oraz poziomu rzek do niego wpadających. W tej sytuacji możliwe są lokalne podtopienia w rejonie ulic Siennej i Tarcice.

 

W stronę Europy zmierza orkan Ksawery. Dziś wieczorem dotrze nad terytorium Polski. Synoptycy ostrzegają przed podmuchami wiatru, które osiągać mogą prędkość nawet 120 km/h. Wichurze towarzyszyć mają spadek ciśnienia, śnieżyce i ulewy, oraz sztorm na Bałtyku.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców prosimy o:

 

– pozostanie w domach w godzinach wieczornych i nocnych
– szczelne zamkniecie drzwi i okien
– usunięcie z balkonów wszelkich niepotrzebnych rzeczy, które wiatr mógłby porwać
– przeparkowanie samochodów, by nie stały w pobliżu drzew i wielkoformatowych reklam

 

Warto również zaopatrzyć się w sprawną latarkę na wypadek awarii sieci energetycznej.

 

Spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe i firmy budowlane prosimy również o zabezpieczenie prowadzonych inwestycji remontowych i budowlanych (dźwigi, rusztowania).

 

Według synoptyków niekorzystne warunki pogodowe powinny potrwać do soboty rano.

 

imgw_logo_glow

 

Prognozowany jest silny wiatr o średniej prędkości od 40 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h. Wiatr będzie się wzmagał, średnia prędkość osiągnie od 50 km/h do 65 km/h, w porywach do 110 km/h, w gminach nadmorskich pojedyńcze porywy osiągną 130 km/h. Wiatr będzie wiał z południowego-zachodu, w nocy z czwartku na piątek skręci na północno-zachodni. Maksymalna prędkość prognozowana jest wieczorem w czwartek i w nocy z czwartku na piątek.

Chciałbym przypomnieć o tym, aby rozejrzeć się po otoczeniu na zewnątrz budynków, czy nie pozostawione zostały przedmioty, które mogą ulec uszkodzeniu lub porwaniu przez wiatr, nie pozostawiać samochodów pod drzewami, szczególnie starymi, gdzie mogą opadać konary i gałęzie. Warto jest też mieć na uwadze, aby dzieci nie wracały same do domu ze szkoły czy też innych zajęć pozalekcyjnych.

 

IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni

 

Będzie wiało – zachowajmy ostrożność

W związku z prognozowanymi silnymi wichurami w dniach 5-7 grudnia br., których efektem mogą być szkody materialne, wojewoda pomorski Ryszard Stachurski zwrócił się do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo z prośbą o podjęcie stosownych działań. Apel ten skierował m.in. do Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Komendanta Wojewódzkiego Policji, dyrekcji Urzędu Morskiego (w Gdyni i Słupsku) i Regionalnego Dyspozytora Mocy Energa S.A.

Na wypadek uszkodzenia budynków w stan gotowości Wojewoda postawił Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Informacje o konieczności udzielenia ewentualnej pomocy osobom poszkodowanym w przypadku wystąpienia szkód materialnych otrzymał Wydział Polityki Społecznej PUW.

Wojewoda poprosił Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej oraz Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych o monitoring sytuacji na rzekach w związku z ewentualnym wystąpieniem zagrożenia powodziowego (szczególnie tzw. cofki).

Podległe wojewodzie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w stałym kontakcie z wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na Pomorzu. Na bieżąco analizowane są prognozy pogody dla województwa pomorskiego (przygotowane przez polskich synoptyków z IMGW, ale też przez specjalistów z Niemiec i Norwegii – www.yr.no)

Szef WCZK Ryszard Sulęta współpracuje z służbami niemieckiego landu Meklemburgia – Pomorze Przednie. Silna wichura (w porywach 130 km/h) ma dotrzeć tam dziś (5 grudnia) po południu. Władze tego regionu kontrolują sytuację, służby ratownicze są w pełnej gotowości. W ramach środków zapobiegawczych zawieszono działalność jarmarków świątecznych.

Wojewoda Ryszard Stachurski apeluje do mieszkańców Pomorza o zachowanie spokoju i zwrócenie uwagi, czy w najbliższej okolicy (na podwórkach, balkonach) nie znajdują się przedmioty, które w momencie silnych podmuchów wiatru mogą powodować zagrożenie. Warto również unikać parkowania pojazdów pod drzewami.

Zgodnie z aktualnymi prognozami pogody wiatr na Pomorzu może nasilić się już dziś w godzinach popołudniowych i wieczornych i  w porywach może osiągać prędkość do 135 km/h. Według prognoz wystąpić mogą również opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Podobna pogoda może utrzymywać się jutro i w sobotę. Aktualna prognoza pogody opracowana przez IMGW jest dostępna na stronie internetowej PUW http://www.gdansk.uw.gov.pl/pomorski-urzad-wojewodzki-w-gdansku/ostrzezenia-meteorologiczne

Related posts