Parafianie zebrali podpisy popierające budowę kościoła

Prezydent Paweł Adamowicz spotkał się dziś z proboszczem Ryszardem Grosem i przedstawicielami wiernych z Parafii Bł. Jana Pawła II w Gdańsku Łostowice. Goście opowiadali o dynamicznym rozwoju wspólnoty parafialnej, oraz o tym, że budowa świątyni w tym miejscu jest coraz pilniejszą potrzebą.

Kaplica w Parafii bł. JPII - fot. MC
Kaplica w Parafii bł. JPII – fot. MC

– Parafia istnieje krótko, bo ledwie od dwóch i pół roku, ale powstała na terenach prawdziwego boomu budowlanego. W ciągu dwóch lat liczba mieszkańców w okolicy wzrosła dwukrotnie i coraz więcej z nich pojawia się też w naszej prowizorycznej kaplicy. Każdej niedzieli podczas Mszy Świętej musi się w niej pomieścić 700-900 osób. W 2012 roku do Pierwszej Komunii przystąpiło zaledwie sześcioro dzieci, ale już w 2013 roku było ich 62. W mijającym roku udzieliliśmy też 101 chrztów – opowiadał proboszcz parafii.

Towarzyszący mu członkowie Rady Parafialnej wręczyli prezydentowi Gdańska listę 642 podpisów parafian popierających budowę kościoła. Prosili jednocześnie o wsparcie inicjatywy budowy świątyni według istniejącego projektu autorstwa architekta Wiesława Kupścia.

– Ubolewamy, że istnieje spór, w którym kością niezgody jest wieża kościoła. Naszym zdaniem ma on charakter polityczny. Bo wciąż głośno mówi się o racjach biskupa, czy radnych, a jednocześnie ignoruje się wolę nas, czyli wiernych – mówili przedstawiciele parafian.

Prezydent Adamowicz poinformował gości o procedurach związanych ze zmianami planu zagospodarowania przestrzennego.

– Musimy brać pod uwagę wszystkie głosy, zarówno tych 300 zebranych podczas konsultacji, jak też te 600 podpisów parafian. Mam nadzieję, że uda się wypracować w tej sprawie kompromis – powiedział Paweł Adamowicz. – Pamiętajcie jednak, że zmiana planu to cała procedura, w której najważniejsza jest ostateczna decyzja Rady Miasta.

Related posts