Obchodziliśmy 95 rocznicę Odzyskania Niepodległości

Minęła właśnie 95 rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ostatnich dniach spotkać można było wiele propozycji uczczenia tej rocznicy.

Imprezy związane z obchodami Dnia Niepodległości organizowane były już na kilka dni przed poniedziałkowym świętem. Koncerty, marsze, biegi, rajdy, występy, turnieje i jeszcze zapewne wiele atrakcji.

Msza 11 listopada 2013 w Straszynie - fot. MC
Msza 11 listopada 2013 w Straszynie – fot. MC

Wracając myślą do czasów, kiedy na zakończenie „Boże coś Polskę”… dodawało się …”racz nam wrócić Panie” chce się wrócić do tych przeżyć i emocji jakie wtedy większość z nas przeżywała. I wcale nie chodzi o ustrój, czy ucisk, rząd czy brak wolności. Chodzi o tą Ojczyznę Wolną, którą każdy miał w sercu.

Teraz dzień 11 listopada jest dniem wolnym, jak pisałem można przebierać w formach uczczenia tego dnia, można wybrać się z rodziną, bliskimi w różne miejsca, spędzić aktywnie ten dzień. Mnie jednak brakowało tego ducha patriotyzmu, wspólnoty czy oddechu wolnej Ojczyzny tego dnia.

Miałem okazję śledzić mszę św. za Ojczyznę, która miała miejsce tego roku w parafii św. Jacka w Straszynie. Byli obecni członkowie lokalnych władz z p. Wójt, Przewodniczącym Rady na czele, Radni, Sołtysi, Dyrektorzy i Nauczyciele ze szkół, Strażacy, Poczty Sztandarowe, Dziecięca Schola i tak naprawdę z własnej woli nieliczni mieszkańcy.

Ok jest wolność, ale jak mawiał nasz Wielki Rodak Jan Paweł II, ta wolność jest nam dana, ale i zadana. Wolność to nie tylko …”róbta co chceta”…, ale to także to co nosimy w sercach, a przede wszystkim wartości, których w tym naszym kraju coraz mniej się ceni, o których częst zapominamy, a co właśnie w tym dniu powinno być najistotniejsze, o czy mtakże wspomniała p. Wójt, mimo że nie padło to z jej ust to:

BÓG, HONOR, OJCZYZNA

W tej kolejności i o tym powinniśmy pamiętać i za to dziękować, a także o to prosić, aby dane było i nam i naszym dzieciom, wnukom w tej Wolnej Ojczyźnie żyć. Prosić  o mądrość dla rządzących, abyśmy nie musieli emigrować z kraju, aby każdy mógł żyć godnie i aby rządzenie to nie tylko była władza, stanowiska i interesy, ale przede wszystkim dbałość o powierzone społeczeństwo oraz mienie.

Warto pamiętać też o wielkich naszych Rodakach, o których przypomniały dzieci podczas inscenizacji, bo Oni są dla nas wzorem do naśladowania, ale i przykładem życia.

Dobrą inicjatywą Urzędu Gminy lub sponsora, może być akcja podarowania flagi, ponieważ domy w naszej Gminie ozdabiają nielicznie, a najbliższa okazja np. w maju 2014.

Poniżej galeria z uroczystej mszy św. w Straszynie.

 

Related posts