Snopowiązałka z 1903 roku trafiła do renowacji

Sołtys Mokrego Dworu Wiesław Zbroiński w eskorcie Straży Gminnej odtransportował do renowacji zabytkową snopowiązałkę Mc Cormick z 1903 roku. Piaskowaniem i malowaniem maszyny zajmą się specjaliści z Rokitnicy.

Snopowiązałkę oraz inny zabytkowy sprzęt rolniczy obejrzymy w Skansenie Żuławskim Maszyn Rolniczych jeszcze w tym roku.

snopow (9)Skansen to projekt Stowarzyszenia Sołtysów Gminy Pruszcz Gdański , którego prezesem jest Zbroiński.

Nasz wniosek przeszedł wszystkie niezbędne procedury i otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego – mówi prezes. – W ramach projektu w Mokrym Dworze stanie miniatura dawnej żuławskiej stodoły. Zostanie ona ogrodzona drewnianym, charakterystycznym dla tego terenu płotem.

 

snopowWokół stodoły zostaną zgromadzone dawne maszyny rolnicze, w tym snopowiązałka z 1903 roku.

 

Podczas dożynek w Mokrym Dworze (rok 2009 – red.) wystawiliśmy takie maszyny i muszę przyznać, że spotkały się z ogromnym zainteresowaniem – mówi sołtys. – Okazuje się, że nawet wiejskie dzieci nie znają dawnego sprzętu do uprawi roli.

 

snopow (5)Maszyny  skansenowi udostępnią mieszkańcy gminy, w tym prezes Zbroiński, który dysponuje nie tylko historyczną snopowiązałką.

Przy każdym zabytku znajdzie się tabliczka z opisem.

Related posts