Otwarta nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

W Gdańsku na ul. Szybowcowej w pobliżu gdańskiego lotniska miało miejsce uroczyste otwarcie nowo wybudowanej bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w Gdańsku. Wcześniej załogi dyżurowały w wynajmowanym budynku, który nie był zbudowany z myślą o załogach HEMS, a hangar dla śmigłowca ratunkowego trzeba było współdzielić ze statkami powietrznymi innych służb.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe - fot. M. Cabaj
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe – fot. M. Cabaj

Umowę na wykonawstwo nowej bazy podpisano w lipcu 2012 r. Prace budowlane od razu ruszyły pełną parą. W ramach inwestycji wybudowano obiekt z pomieszczeniem socjalno – operacyjnym dla załogi i hangarem o łącznej powierzchni prawie 700 m2. Śmigłowiec jest wysuwany z nowego hangaru na elektrycznej platformie. Pozwala to szybko i bezpiecznie przesuwać go bez konieczności używania ciągnika. W otoczeniu bazy wybudowano drogi dojazdowe i chodnik.

W bazie poza dyżurką znajduje się część w której oczekuje na dyżurze załoga śmigłowca ratunkowego, w której skład wchodzą pilot, ratownik medyczny/pielęgniarka i lekarz, kuchnia do dyspozycji obsady śmigłowca. Powyżej znajduje się część hotelowa z pokojami do wypoczynku dla gościnnie lądujących grup ratowniczych z innych baz.

Warto dodać, że w 2011 roku SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zakończyło program wymiany floty śmigłowców w całej jednostce. Na podstawie umowy zawartej pomiędzy firmą Eurocopter a Ministrem Zdrowia Zakład został wyposażony w 23 śmigłowce Eurocopter EC 135 oraz nowoczesny symulator lotu.

EC 135 charakteryzują dane:

1. Maksymalna masa startowa 2910 kg.
2. Pojemność zbiornika paliwa: 710 litrów.
3. Długość z obracającymi się wirnikiem 12,19 m.
4. Maksymalna prędkość lotu poziomego: 254 km/h.

 

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe prowadzi operacje z rozmieszczonych w całej Polsce 17 stałych baz Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego, jednej sezonowej i jednej bazy Samolotowego Zespołu Transportowego zlokalizowanej na wojskowej części lotniska im .Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koszt budowy bazy HEMS (ang. Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) w Gdańsku wyniósł 5 mln. zł.

Galeria zdjęć z uroczystości otwarcia.

 

 

Related posts