Mali artyści bawią i wzruszają do łez

„Kawka u kawki” – ta zabawna inscenizacja jest w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Wojanowie tak genialna, że zostanie nagrana i wysłana na ogólnopolski konkurs organizowany przez Telewizję Polską. Zdolne dzieciaki potrafią też wzruszyć do łez  – na przedstawieniu „Traugutt żyje w nas” płakała nawet „twardzielka” Iwona Guzowska.

 

próba przedstawienia „Kawka u kawki”
próba przedstawienia „Kawka u kawki”

Czasem ryczę – ze złości, z bezsilności (…). Albo ze wzruszenia. Ostatnio byłam w małej szkole w Wojanowie, niedaleko Pruszcza Gdańskiego. Podstawówka imienia Romualda Traugutta, dzieci wystawiały przedstawienie o patronie. Jezus, ostatkiem sił musiałam się powstrzymać, żeby się nie rozbeczeć! Maluchy przekazały takie emocje. Ech… To są najprzyjemniejsze momenty bycia posłem, najlepsze zaproszenia –  powiedziała w wywiadzie dla popularnego magazynu Twój Styl Iwona Guzowska, mistrzyni świata w kick – boxingu i boksie, a także poseł na Sejm RP.

próbie przedstawienia „Kawka u kawki”
próbie przedstawienia „Kawka u kawki”

 

Wojanowo. Byliśmy z aparatem na próbie przedstawienia „Kawka u kawki”.  Dzieciaki wcielają się w kawkę, srokę, wronę i… ławę przysięgłych. Są genialne! „Kraczemy” sukces!

 

Podbijają serca jurorów i nie tylko

Szkolny teatr MaJo działa już prawie 5 lat. Skupia w swoich szeregach 24 uczniów z klas 1 – 6. Zespół prowadzony jest przez nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w  Wojanowie – Marzenę Witek i Joannę Zastawną.  Z grupą stale współpracuje Irena Marczuk – Sawicka, aktorka gdańskiego Teatru Miniatura.

Kilka migawek z wystąpień przed publicznością. Fot. Archiwum MaJo
Kilka migawek z wystąpień przed publicznością. Fot. Archiwum MaJo

Podczas zajęć rozbudzamy zainteresowania uczniów teatrem. Rozwijamy ich uzdolnienia aktorskie, plastyczne, muzyczne, a także predyspozycje indywidualne – mówi Marzena Witek. –  Dzięki warsztatom teatralnym dzieci uczą się współodpowiedzialności i współdziałania w zespole. Zdobywając nagrody na prestiżowych konkursach, nabywają pewności siebie i wiary w to, że dzięki systematycznej i wytężonej pracy można osiągnąć to, o czym się marzy. 

A sukcesy dzieci z Wojanowa odnoszą i to zarówno na szczeblu powiatowym, jak i wojewódzkim. Najdumniejsze, o czym informuje szkolna gazetka, są z I miejsca w Wojewódzkim Turnieju Teatralnym „Niebieskie Tarcze”, gdzie zaprezentowały przedstawienie „Pali się” oraz z I miejsca w Powiatowym Przeglądzie Jasełek i Widowisk Obrzędowych. Na swoim koncie mają również Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego dla Najlepszego Dziecięcego Zespołu Teatralnego Roku 2010.

 

Kilka migawek z wystąpień przed publicznością. Fot. Archiwum MaJo
Kilka migawek z wystąpień przed publicznością. Fot. Archiwum MaJo

Bawią i wzruszają

Dzieciaki występują nie tylko na przeglądach i konkursach, ale są także sympatyczną atrakcją różnych imprez okolicznościowych w szkole i poza nią.

Nasze jasełka obejrzeli pensjonariusze domu opieki społecznej w Zaskoczynie, mieszkańcy okolicznych wiosek podczas szkolnej wigilii i przedszkolaki z Łęgowa oraz Straszyna, które założyły w swoim przedszkolu fan club naszego teatru. Występowaliśmy także na uroczystości rozdania stypendiów oraz podczas spotkania opłatkowego w Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański – wymienia Joanna Zastawna i dodaje – Spektakl słowno- muzyczny „Traugutt żyje w nas”, który przygotowaliśmy na odbywający się w naszej szkole VIII Ogólnopolski Zlot Szkół im. Romualda Traugutta” oglądali i podziwiali goście z całego kraju. Nasi aktorzy po raz kolejny udowodnili, że doskonale czują się nie tylko w pogodnych, kabaretowych scenkach. Swoją wspaniałą grą aktorską wycisnęli łzy wzruszenia z oczu widzów i poruszyli ich do głębi.

 

Kilka migawek z wystąpień przed publicznością. Fot. Archiwum MaJo
Kilka migawek z wystąpień przed publicznością. Fot. Archiwum MaJo

Ciężka praca

Na próby młodzi aktorzy i ich opiekunki przeznaczają każdą wolną chwilę przed lub po lekcjach.

W tym roku pracują m.in. nad inscenizacją pt. „Kawka u kawki”

Premiera przedstawienia miała miejsce w maju, podczas Wojewódzkiego Przeglądu Teatralnego w teatrze ,,Miniatura” w Gdańsku – opowiada Marzena Witek. –   Wielomiesięczny trud i tym razem został doceniony. Nasi młodzi aktorzy na deskach teatru spodobali się tak bardzo, że przyznano nam I miejsce Prezydenta Gdańska. To dla nas ogromne wyróżnienie, bo już samo zakwalifikowanie się do tego konkursu jest sukcesem, a zdobycie I miejsca to, nie ukrywamy, spełnienie naszych marzeń. Zwłaszcza, że na tym samym konkursie, trzy lata temu, otrzymaliśmy Główną Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego.

 

Przedstawienie „Kawka u kawki” nauczycielki zgłoszą do ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez TVP.

Related posts