Małgorzata Tutkowska – rodzina i twórczość – Genialne Talenty

Chciałam, żeby dzieci zaniosły coś ładnego do szkoły

Nasz nowy cykl reportaży pn. „Gminne talenty” zaczynamy od przybliżenia artystycznie uzdolnionej świetliczanki z Żuławy – MAŁGORZATY TUTKOWSKIEJ.

Małgorzata Tutkowska - rodzina i twórczość
Małgorzata Tutkowska – rodzina i twórczość

Jest żoną, mamą trójki dzieci (17 – letniej Natalii, 14-letniego Kacpra i 1,5 – rocznego Maćka) oraz świetliczanką, a znajduje czas na tworzenie najróżniejszych cudeniek z włóczki, papieru czy masy solnej. Jej prace zachwycają nie tylko znajomych i rodzinę. Ostatnio zyskały uznanie jury konkursu o certyfikat Marki Lokalnej „Trzy Krajobrazy Ziemi Gdańskiej”, gdzie w kategorii wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze zdobyła I miejsce.

Pierwsze prace pani Małgosi to zrobione na szydełku aniołki. Sztukę szydełkowania opanowała sama, a motywacją do nauki było zadanie domowe dzieci.

Miały przynieść coś ładnego na szkolny kiermasz świąteczny – mówi Małgorzata Tutkowska. – Aniołki bardzo się spodobały, a ja postanowiłam pójść dalej i w wolnych chwilach robić też inne ozdoby.

I tak zaczęły powstawać: bukiety, bombki, stroiki, wiązanki, koszyczki, lampiony, figurki z masy solnej, a nawet biżuteria ze wstążek.

Prace pani Małgosi cechuje precyzja wykonania i dbałość o szczegóły. Tym samym niektóre rzeczy wykonuje tygodniami. Tak jest w przypadku zrobionych na szydełku dam.

Dama składa się z kilkunastu elementów takich jak głowa korpus czy ręce, a także kapelusz, bolerko i parasolka – wyjaśnia świetliczanka, która swoją pasją zaraziła podopiecznych ze świetlicy wiejskiej w Żuławie – Ostatnio robiliśmy biżuterię ze wstążki atłasowej i guzików. Z dumą muszę przyznać, że prace jednej czwartoklasistki prawie nie różnią się od moich.

Na zajęcia pani Małgosi przychodzi nawet kilkanaście osób.

W szkołach rzadko uczą takich rzeczy. A szkoda – dodaje mieszkanka Żuławy.

Małgorzata Tutkowska - rodzina i twórczość
Małgorzata Tutkowska – rodzina i twórczość

Fot.1 Zrobiona na szydełku dama prezentuje się zjawiskowo. Jej wykonanie zajęło pani Małgosi dwa tygodnie.

Małgorzata Tutkowska - Bukiet ślubny
Małgorzata Tutkowska – Bukiet ślubny

Fot.2 Ostatnia praca pani Małgosi to bukiet ślubny wykonany ze wstążki atłasowej i różnych guzików. – Panna młoda idzie do ślubu w jeansach i fioletowej koszuli, więc i bukiet musiał  być oryginalny – wyjaśnia.

Małgorzata Tutkowska - rodzina i twórczość
Małgorzata Tutkowska – rodzina i twórczość

Fot..4 Przy dzieciach i pracy zawodowej nie zawsze jest czas na hobby. – Maciuś niepokoi się, gdy wyjmuję szydełko, więc pracuję głównie w nocy – wyjaśnia Małgorzata Tutkowska.

Małgorzata Tutkowska - rodzina i twórczość
Małgorzata Tutkowska – rodzina i twórczość

Fot.5 Świetliczanka Małgorzata Tutkowska podczas zajęć z dziećmi w świetlicy wiejskiej.

 

 

 

 

 

Related posts