Pałac w Rusocinie ciąg dalszy

W zeszłym tygodniu przedstawiane było stanowisko Urzędu Gminy Pruszcz Gdański odnośnie sytuacji prawnej oraz stanu w jakim znajduje się Pałac w Rusocinie.

Co dalej z Pałacem ciśnie się pytanie? Swoją opinię na ten temat wyraził także p. Karol Kardasiński na stronach Rusocin.info.

Stajnia - Fot. Materiały WUOZ w Gdańsku
Stajnia – Fot. Materiały WUOZ w Gdańsku

Dzisiaj pojawiły się kolejne fakty, tym razem w z punktu widzenia Wojewody. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ sprawa pałacu staje się nie tylko coraz ciekawsza, ale co najistotniejsze pilna i nagląca. Po pierwsze Pałac jest pod nadzorem Prokuratury, która zabezpiecza go jako  majątek  państwa P. w celu zabezpieczenia roszczeń majątkowych.Stan pałacu pogarsza się jednak bardzo i należy podjąć pilnie niezbędne kroki i prace, aby zabezpieczyć istniejące jeszcze budynki przed całkowitą degradacją.

Poniżej informacja przekazana przez rzecznika prasowego Wojewody Pomorskiego:

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków rozpoczął działania zmierzające do uratowania zespołu dworskiego w Rusocinie. Przeprowadzona w czwartek 12 września kontrola ujawniła katastrofalny stan dawnej stajni – unikatowego obiektu w skali kraju. To wobec niej urząd najszybciej podejmie działania.

 

Stajnia - Fot. Materiały WUOZ w Gdańsku
Stajnia – Fot. Materiały WUOZ w Gdańsku

O zabytkowym dawnym dworze, folwarku i parku w Rusocinie stało się głośno po tym jak Gmina Wiejska Pruszcz Gdański w drodze przetargu oddała go w użytkowanie wieczyste Katarzynie i Marcinowi P., właścicielom firmy Amber Gold. Zdążyli oni wykonać jedynie niewielkie prace remontowe i zabezpieczające w głównym budynku dawnego dworu, kiedy wybuchła afera związana z ich firmą. Obecnie cały rusociński majątek zabezpieczyła prokuratura.

 

Skala zniszczeń w budynkach dworskich jest przerażająca. Zaniedbania sięgają co najmniej  siedemnastu lat. W ostatnim czasie runęła część sklepień w dawnej stajni – obiekcie unikatowym nie tylko w skali Pomorza, ale i całego kraju. O olbrzymiej wartości tego zabytku świadczą jedyne w swoim rodzaju sklepienia, którym grozi zawalenie. Kontrola przeprowadzana przez inspektorów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku wykazała, że budynek stajni należy natychmiast ratować.

 

Stajnia - Fot. Materiały WUOZ w Gdańsku
Stajnia – Fot. Materiały WUOZ w Gdańsku

WUOZ niezwłocznie przystąpi do przygotowania orzeczenia technicznego, dokumentacji i stworzenia programu prac zabezpieczających zagrożony budynek. Te jednak będzie można podjąć dopiero po konsultacjach i wypracowaniu wspólnego stanowiska z prokuraturą, która zabezpieczyła majątek małżeństwa P. Gdański WUOZ został też poinformowany, że Gmina Wiejska Pruszcz Gdański będzie dążyła do rozwiązania umowy z obecnymi właścicielami.

Będziemy dalej śledzić losy tego ciekawego miejsca.

Stajnia - Fot. Materiały WUOZ w Gdańsku
Stajnia – Fot. Materiały WUOZ w Gdańsku

Related posts