Rolnicy, dziękujemy za Wasz trud! Dożynki 2013

8 września, czyli w dzień Matki Boskiej Siewnej, gmina Pruszcz Gdański celebrowała Święto Plonów. W tym roku gospodarzami dożynek były dwa sołectwa: Wojanowo i Będzieszyn.   

ks. prałat  STANISŁAW ŁADA i p. Wójt Magdalena Kołodziejczak - fot. MC
ks. prałat STANISŁAW ŁADA i p. Wójt Magdalena Kołodziejczak – fot. MC

Polową mszę dziękczynną w intencji rolników odprawił ks. prałat  STANISŁAW ŁADA z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim. – Pochodzę ze wsi i znam Wasz trud. To praca od świtu do zmroku – mówił ksiądz. Zacytował także z Reymonta: „Pozbierajcie tylko z polskiej ziemi najurodziwsze kłosy, warzywa i owoce dla Ojca w niebie, który karmi nas do syta. A gdy Pan Bóg powie odpocznijcie trochę, to najpiękniejsze kwiaty tej ziemi oddajmy Matce Bożej. I wtedy dokończymy godzinki, które jeszcze w niektórych domach są śpiewane: Z pokłonem Panno Święta, ofiaruję Tobie. I dokończymy wieczorem majową litanię spod krzyżów przydrożnych”.

Za piękne nabożeństwo prałatowi podziękowała wójt MAGDALENA KOŁODZIEJCZAK, która przywitała wszystkich mieszkańców oraz zaproszonych gości i zaprosiła do wspólnego świętowania.

Honory Starostów Święta Plonów 2013 pełnili MARIANNA KARNAT i DARIUSZ WIECZOREK , którzy złożyli podpisy na dożynkowej tablicy pamiątkowej.

Na scenie polowej została pokazane przedstawienie pt. „Wesele Żuławskie z XVII w.” z udziałem zawodowych aktorów. Projekt został przygotowany przez Lokalną Grupę Działania „Trzy Krajobrazy” z siedzibą w Lędowie.

Z zaprezentowanych wieńców dożynkowych wybrane zostały trzy, z pośród których I miejsce zajęła „korona” z Żuławy, II – wieniec z Lędowa, a III nagrodę w konkursie przyznano sołectwu Borkowo.

W konkursie na najlepszą tradycyjną nalewkę zwyciężyli: I m. MIECZYSŁAWA MYK z Rokitnicy, II m. KRYSTYNA KORBACZ z Jagatowa, III. WIESŁAW ZBROIŃSKI – sołtys z Mokrego Dworu.

Specjalne jury oceniało najlepszy sernik tegorocznych dożynek. Oto zwycięzcy: I m. DOMINIKA RUSZTYN z Roszkowa, II m. MACIEJ WYSOCKI – sołtys Lędowa, III m. KRYSTYNA KORBACZ  z Jagatowa.

Podczas dożynek, tak jak było wcześniej zapowiadane ogłoszone zostały wyniki konkursu wiedzy o Gminie Pruszcz Gdański. Pierwsze miejsce w tym roku zajął KAROL PERGOŁ ze Szkoły Podstawowej w Borkowie który otrzymał rower – nagrodę główną w konkursie „Wiedzy o Gminie”. II m. zajął MATEUSZ PĘCZEK z SP Łęgowo, a III m. egzequo NATALIA SURUS z SP Borkowie i WIKTORIA KĄKOL ze SP w Wiśline.

Kto wygrywa przeciąganie liny, ten przegrywa turniej – do takiej wniosku doszedł sołtys Mokrego Dworu WIESŁAW ZBROIŃSKI, którego drużyna zajęła II miejsce podczas tegorocznej Olimpiady Sołectw w Rotmance. Na I miejscu uplasowało się tym razem Przejazdowo. W tamtym roku było dokładnie odwrotnie. III m. w turnieju zajęło Cieplewo, a IV m. sołectwo Będzieszyn.

Wśród przygotowanych atrakcji dla dorosłych i dzieci, znalazły się także te kulinarne, gospodarze i zaprzyjaźnione koła gospodyń wiejskich przygotowali bigos, żurek i najróżniejsze wypieki.Nie zabrakło także czegoś dla ciała, przy dźwiękach muzyki szalona zabawa trwała do późnego wieczora, a zwieńczył ją spektakularny pokaz sztucznych ogni.

 

 
 

Related posts