Ludowa architektura sakralna w Cieplewie

Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Pruszcz Gdański z siedzibą w Cieplewie wraz z Muzeum Narodowym w Gdańsku zapraszają na multimedialną wystawę pt. „Ostańce próśb”. Ekspozycja, gościnnie wystawiana w galerii Kaloryfer w OKSiR ukazuje przykłady ludowej  architektury sakralnej. Prezentuje to, co stare w nowy sposób – za pomocą fotografii i filmu. 

wystawa - mat. prasowe
wystawa – mat. prasowe

„Ostańce próśb” to wielogłosowa opowieść o tym, jak dziś funkcjonują kaszubskie kapliczki oraz norweskie i islandzkie kościółki. Pozwala też poznać ich niedocenioną skalę i unikalne piękno.

Wystawa jest jednym z efektów projektu pod tytułem „Ocalić narodową spuściznę” – mówi Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiR w Cieplewie. – Uczestniczyły w nim dwie strony, z dwóch kręgów kulturowych, które, choć o odmiennej obyczajowości, mają wspólny mianownik. Jest nim ludowa architektura sakralna. Krąg nordycki to norweskie kościoły Stavkirke i islandzkie kościółki farmerskie. Słowiański zaś tworzą polskie kapliczki przydrożne.

Realizację przedsięwzięcia w Polsce rozpoczęto na Kaszubach, z zamiarem odnalezienia i udokumentowania możliwie wszystkich znajdujących się tam kapliczek. Zamiarem pomysłodawców projektu było poznanie genezy obiektów i roli, jaką obecnie odgrywają one w życiu wiejskich społeczności, a także odnalezienie twórców. Następnie realizatorzy wybrali się w podróż na północ Europy w Norwegii i Islandii, by poznać tamtejszą bogatą dokumentację muzealną obiektów sakralnych i prowadzoną na szeroką skalę promocję dziedzictwa kulturowego.

wystawa - mat. prasowe
wystawa – mat. prasowe

Gdzie na żywo odnaleźć przedstawione na wystawie obiekty? Czym były dla miejscowej ludności, co symbolizowały, jaką wartość stanowią dzisiaj? Tego można dowiedzieć się na internetowej stronie projektu pod adresem: http://ostanceprosb.pl/

Podczas finisażu, zaplanowanego na 27 września o godz. 18.00 publiczność w Cieplewie będzie miała ostatnią szansę zobaczyć ekspozycję, wzbogaconą o efektowną oprawę dźwiękową. Będzie to kameralny koncert Olo Walickiego, który wystąpi z projektem: „Kaszëbë”. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Related posts