Stowarzyszenie Sołtysów ma już 5 lat

Jak pracujemy – to ciężko, jak się bawimy – to na całego

 Średnia wieku mieszkańców gminy Pruszcz Gdański to raptem 30 lat. Nic dziwnego, że dla wielu z nich instytucja sołtysa to trochę „egzotyka”. Tym bardziej, że wysoko rozwinięte wsie przypominają bardziej małe miasteczka. 

 Stowarzyszenie Sołtysów Gminy Pruszcz Gdański to jedyna taka instytucja w powiecie. Działa już 5 lat, a o jej poczynaniach słychać w całej Polsce.

W lipcu sołtysi gościli przedstawicieli gminy Kobierzyce, która, śladem naszej, chce zorganizować u siebie Stowarzyszenie Sołtysów.
W lipcu sołtysi gościli przedstawicieli gminy Kobierzyce, która, śladem naszej, chce zorganizować u siebie Stowarzyszenie Sołtysów.

 Wzorują się na nich

W lipcu gminę Pruszcz Gdański odwiedzili goście z Kobierzyc na Dolnym Śląsku.
Przeczytali o nas w internecie i postanowili zawiązać podobną organizację u siebie – mówi Wiesław Zbroiński, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Gminy Pruszcz Gdański i sołtys Mokrego Dworu. – Przyjechali podpytać nas o sprawy organizacyjne, a także dowiedzieć się, co robimy.

A stowarzyszenie robi naprawdę wiele.

Pamiątkowe zdjęcie w z wizyty w gminie Świlcza. Sołtysi gminy Pruszcz Gdański podróżują po Polsce i podpatrują ciekawe inwestycje.
Pamiątkowe zdjęcie w z wizyty w gminie Świlcza. Sołtysi gminy Pruszcz Gdański podróżują po Polsce i podpatrują ciekawe inwestycje.

Na akcję potrafią skrzyknąć się raz – dwa 

Stowarzyszenie Sołtysów to nie tylko obsługa i pomoc w organizacji imprez: układanie kwiatowych dywanów podczas Żuławskiego Tulipana, pieczenie ciast na festyny i komponowanie wieńców na dożynki. To także bezinteresowna pomoc w przypadku różnych tragedii.

W 2010 roku, kiedy powódź bardzo mocno dotknęła gminę Słubice, to właśnie nasi sołtysi pospieszyli z pomocą. Zorganizowali na terenie swoich sołectw zbiórkę pieniędzy oraz najpotrzebniejszych rzeczy, a także zebrali 26 ton pszenicy.

Mieszkańcy pomagają sołtysom montować tablice informacyjne. Dzięki stowarzyszeniu na terenie gminy stanęło już 25 takich tablic.
Mieszkańcy pomagają sołtysom montować tablice informacyjne. Dzięki stowarzyszeniu na terenie gminy stanęło już 25 takich tablic.

 Postawili tablice, stawiają stodołę 

Stowarzyszenie Sołtysów pozyskuje środki zewnętrzne na realizację zadań na terenie gminy.
Dwa lata temu, za pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego, postawiło 13 tablic informacyjnych w części żuławskiej gminy. W tym roku takie tablice – w liczbie 12 – stanęły w części wyżynnej.
Przystępujemy do trzeciej edycji tego projektu, by pozyskać pieniądze na pozostałe 6 tablic – dodaje W. Zbroiński.

 Niedługo Stowarzyszenie Sołtysów będzie realizować kolejny duży projekt: Skansen Żuławski Maszyn Rolniczych.

Nasz wniosek przeszedł wszystkie niezbędne procedury i obecnie czekamy na podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim – mówi prezes Zbroiński. – W ramach projektu w Mokrym Dworze stanie miniatura dawnej żuławskiej stodoły. Zostanie ona ogrodzona drewnianym, charakterystycznym dla tego terenu płotem.

Prezes Wiesław Zbroiński i przewodniczący komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Sołtysów Tomasz Hofman (od lewej) przeglądają kronikę. Obfituje ona w pamiątki z wyjazdów i artykuły na temat inicjatyw sołtysów.
Prezes Wiesław Zbroiński i przewodniczący komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Sołtysów Tomasz Hofman (od lewej) przeglądają kronikę. Obfituje ona w pamiątki z wyjazdów i artykuły na temat inicjatyw sołtysów.

Wokół stodoły zostaną zgromadzone dawne maszyny rolnicze, w tym snopowiązałka z 1903 roku.

Podczas dożynek w Mokrym Dworze (rok 2009 – red.) wystawiliśmy takie maszyny i muszę przyznać, że spotkały się z ogromnym zainteresowaniem – mówi sołtys. – Okazuje się, że nawet wiejskie dzieci nie znają dawnego sprzętu do uprawi roli.

Maszyny, które skansenowi udostępnią mieszkańcy gminy, będą miały tabliczki z opisem. Przy żuławskiej stodole stanie również tablica informacyjna.

Myślimy już nad kolejnymi projektami – zapowiada Wiesław Zbroiński i przyznaje, że współpraca z sołtysami gminy jest naprawdę modelowa. – Jak pracujemy, to ciężko, jak się bawimy, to na całego.

 

Related posts