W Borkowie szkoła nadal w budowie

Dokładnie za tydzień 2 września zabrzmi pierwszy dzwonek a szkoła i teren dookoła przypomina plac budowy.

Obiektywnie patrząc widać postępy w pracach budowlanych, wykończeniowych, remontowych, ale… I właśnie od tego trzeba rozpocząć. Harmonogram prac budowlanych to jedno i zapewne jest on dotrzymywany, zakończenie wszystkich prac przewidziane było na koniec roku kalendarzowego 2013.

Zastanawiające jest jednak jedno, czy aby szkoła wystartuje od 2 września. Dlaczego? Otóż dojście do szkoły stan na 26 sierpnia – BRAK!, korytarze komunikacyjne w szkole w trakcie prac, pomalowane, ale jeszcze jak pobojowisko, uszkodzona wykładzina, kable instalacyjne biegnące po ścinach, nie schowane w kanały. Pozostał jeszcze tydzień więc z pracami porządkowymi wewnątrz będzie można zdążyć. Przeraża jednak sytuacja na zewnątrz szkoły. Nie ma praktycznie dostępnego żadnego dojścia do budynku szkoły. Trudno wyobrazić sobie dzieci, które miały by przedzierać się przez wykopy (plac budowy) do szkoły. Przy bezdeszczowej pogodzie grunt jest stabilny, ale wszelkie opady zamienią teren w bagno, przez które i w kaloszach nie przejdzie się. Nie wyobrażam sobie także jak do szkoły mogą dotrzeć przedszkolaki oraz rodzice, którzy docierają z wózkami. To w ogóle nie realne, aby podprowadzić dziecko idąc dodatkowo z wózkiem. Najprawdopodobniej wejście główne do szkoły (wybudowane schody od ulicy Akacjowej nie zostaną jeszcze oddane do użytku. Pozostaje więc korzystać z wejścia, które funkcjonowało do wakacji czyli boczne od byłego parkingu. Nie wspominając o rozdzieleniu szkoły od przedszkola i to dojście nie istnieje. Zdaję sobie sprawę, że doświadczona ekipa będzie wstanie ułożyć chodnik obojętnie czy z płyt czy z kostki na odcinku od ulicy do wejścia bocznego, ale stan obecny BRAK CHODNIKA.

Drugą sprawą pozostaje parking. Tak jak było w założeniach dotychczasowy został rozebrany, w jego miejsce budowane są elementy obiektów sportowych. Natomiast od ulicy Akacjowej w trakcie przygotowania jest kilka do kilkunastu miejsc postojowych prostopadle do ulicy. W związku z rozpoczęciem roku szkolnego p. Weronika Chmielowiec wystąpiła do Straży Gminnej o pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, a także o nie karanie mandatami osób parkujących przy ulicy. Wystąpiła też z prośbą do Gminy o obniżenie krawężnika i umożliwienie parkowania przy płocie  po lewej stronie w kierunku ul. Kasztanowej. Poczyniła też starania o możliwość parkowania w miejscach, które właśnie są wykładane kostką.

Klasy w starej części szkoły zostały odmalowane, przy trzech uczestniczyli rodzice, czwartą pomalowały panie sprzątające szkołę. Generalnie pozostaje wewnątrz dużo prac porządkowych. Z tym można sobie poradzić, pojawiła się prośba ze strony Rady Rodziców o włączenie się w pomoc w pracach porządkowych w klasach i korytarzach. Rodzice, którzy będą mieli czas i chęć pomóc proszeni są o przybycie w czwartek na godzinę 11.00 do szkoły. Dobrze będzie w miarę możliwości zabrać ze sobą akcesoria w postaci wiadra, miotły, szmaty itp.

W nowym roku szkolnym, na pewno w pierwszym semestrze pozostaną zajęcia w planie zmianowym. Młodsze dzieci będą kończyły najpóźniej o 16.25, a starsze jeszcze godzinę później. Być może zmieni się to po oddaniu nowej części budynku.

Do sprawy budowy i remontu szkoły będziemy jeszcze wracać, nowe informacje powinny pojawić się wkrótce.

Poniżej galeria zdjęć obrazująca budynek i okolice szkoły na dzień 26 sierpnia 2013 r.

Related posts