Straż pożarna 65 lat temu i dziś

Straż pożarna - fot. M. Cabaj
Straż pożarna – fot. M. Cabaj

W tym roku Ochotnicza Straż Pożarna z Jagatowa świętuje 65-lecie istnienia. To dobra okazja, by przypomnieć historię pożarnictwa na tym terenie. 

Gaszenie pożarów, likwidacja skutków podtopień i wichur, usuwanie gniazd os, ochrona wałów przeciwpowodziowych, pomoc poszkodowanym w wypadkach drogowych – przy tych oraz wielu innych zdarzeniach spotkamy strażaków – ochotników.

Dziś wóz o pojemności 1500 litrów płynu gaśniczego 

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, zrzeszający 800 tys. ochotników przed dwoma laty obchodził 90 – lecie swojego istnienia. Przeprowadzone wówczas badanie opinii publicznej pokazało, że strażacy cieszą się ogromnym zaufaniem Polaków. Otrzymali aż 94% pozytywnych wskazań. Przedstawiciele innych profesji zostali daleko w tyle.

Na zaufanie mieszkańców gminy Pruszcz Gdański pracują strażacy – ochotnicy z Jagatowa, Łęgowa i Wiśliny. Dwie ostatnie jednostki znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym i rocznie wyjeżdżają co najmniej po 150 razy. OSP Jagatowo interweniuje około 20 razy w ciągu. Jednak liczba ta wkrótce wzrośnie. Jednostka otrzyma bowiem nowy wóz gaśniczy o pojemności 1500 litrów (obecny ma pojemność 250 l), który pozwoli na udział także w zdarzeniach o większej skali. Tym samym mieszkańcy gminy będą mogli czuć się jeszcze bezpieczniej.

A dawniej sikawki, bosaki i toporki

Strażacy – założyciele dumnie prezentują swój pierwszy samochód. Zdjęcie pochodzi z 1970 roku.
Strażacy – założyciele dumnie prezentują swój pierwszy samochód. Zdjęcie pochodzi z 1970 roku.

65 lat temu jagatowską jednostkę tworzyli: Leon Merchel oraz Czesław i Józef Szudzikowie (obecnie ci trzej strażacy – założyciele są honorowymi członkami OSP Jagatowo), a także śp.: Józef Wójcik, Witold Ogórek, Zygmunt Smolak, Józef Stępień, Jan Miłosz, Jan Dworakowski, Tadeusz Śledziewski, Czesław Olszewski, Józef Kotas, Bogdan Łysiak i Stanisław Burdziuk.

Ich pierwszy sprzęt stanowiły ręczne sikawki, bosaki, toporki i drabiny – mówi Józef Witek, prezes oddziału gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Pruszczu Gdańskim. – Wszystko to zgromadzili po wojnie sami mieszkańcy. 

Początkowo strażacy nie mieli własnego lokum. Na okoliczność pożaru zbierali się na prywatnej posesji. Remiza z prawdziwego zdarzenia – czynem społecznym i przy wsparciu PZU – powstała w latach 1967 – 1969.

Rok 2007. Gminne zawody strażackie
Rok 2007. Gminne zawody strażackie

Obecnie licząca 30 strażaków oraz dwie 8 – osobowe Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze jednostka dysponuje samochodem lekkim na 250 litrów płynu gaśniczego, nowoczesnymi motopompami, agregatem prądotwórczym, piłami do drewna i metalu, a także aparatami oddechowymi. Strażacy mają nowe mundury bojowe oraz galowe. W tych ostatnich zaprezentują się podczas obchodów 65-lecia.

Obchody 65-lecia

Uroczyste obchody 65-lecia OSP Jagatowo odbędą się w sobotę 17 sierpnia przy remizie strażackiej (ul. Żurawia 27, Jagatowo).

Rok 2009. OSP Jagatowo to także młodzie
Rok 2009. OSP Jagatowo to także młodzie

Program uroczystości: 

14:00 – msza św. koło kapliczki

15:00 – przemarsz do remizy strażackiej

– poświęcenie Św. Floriana

– przywitanie gości

– odsłonięcie tablicy pamiątkowej

– wręczenie odznaczeń zasłużonym strażakom

– poczęstunek dla gości w świetlicy wiejskiej

– poczęstunek dla mieszkańców (grochówka, kiełbasa z grilla, ciasto, kawa , herbata)

16:00 – 19:30

– pokaz bojowy MDM Jagatowo

– pokaz sprzętu strażackiego

– pokaz drabiny strażackiej na podnośniku

– gry, zabawy oraz konkursy dla dzieci i dorosłych
20:00 – 1:00 –  zabawa taneczna pod gołym niebem

Józef Szudzik i Leon Marchel (od lewej) ze „złotymi medalami za zasługi dla pożarnictwa”
Józef Szudzik i Leon Marchel (od lewej) ze „złotymi medalami za zasługi dla pożarnictwa”

Related posts