15 sierpnia wprowadzenie relikwi św. Oliwii w Łęgowie

Kościół św. Mikołaja w Łęgowie - fot. M. Cabaj
Kościół św. Mikołaja w Łęgowie – fot. M. Cabaj

Biskup Anagni przekazał Archidiecezji Gdańskiej relikwie św. Oliwii, które znajdują się już w feretronie pisze w ogłoszeniach ks. proboszcz Grzegorz RafińskiW połowie lipca została dorobiona szafa ołtarzowa, której czoło stanowi kurdybanowe antepedium. Relikwie zostaną umieszczone w zabytkowej monstrancji.

Uroczyste wprowadzenie relikwii św. Oliwii nastąpi podczas odpustu parafialnego 15 sierpnia. Feretron nawiedzi w takiej kolumnie Cieplewo, Rusocin i powróci na Mszę na parking w Łęgowie. Wtedy też św. Oliwia będzie ogłoszona trzecią patronką naszego kościoła.

Więcej informacji o pielgrzymce po relikwie

Na sumie nastąpi uroczyste przywitanie relikwii św. Oliwii przywiezionych z Anagni przez 35-osobową delegację Archidiecezji Gdańskiej. Suma odpustowa będzie odprawiana na parkingu przed kościołem o godz. 10.00 przez ks. kanclerza Grzegorza Śwista.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.45 od wyjścia z kościoła procesji liturgicznej. Na czele procesji będzie niesiony feretron z relikwiami św. Oliwii z Anagni, a przed nim będzie szła orkiestra dęta z Sierakowic, a także poczty sztandarowe Jednostki Wojskowej z Pruszcza, OSP z Łęgowa, Zespołu Szkół w Łęgowie i Szkoły w Rusocinie, a także będzie niesiony wieniec dożynkowy przygotowany przez tegorocznych gospodarzy dożynek, którym jest rodzina Bochniaków z Cieplewa. Po sumie, o godz. 11.00 odbędzie się na parkingu parada ułanów na koniach oraz dorożek i pojazdów konnych. Następnie św. Oliwia symbolicznie obejmie patronat nad naszą parafią, wieziona na jednej z dorożek do ronda w Cieplewie i do kapliczki w Rusocinie. Feretronowi towarzyszyła będzie kolumna składająca się z dorożek i jeźdźców na koniach, a także rowerzystów. Zapraszamy więc na godz. 11.00 dzieci i dorosłych na rowerach (najlepiej przyjechać na rowerach już na Mszę o godz. 10.00). O godz. 12.00 rozpocznie się na parkingu zabawa prowadzona przez zespół. W trakcie zabawy będzie miejsce na chwile zadumy przy poezji, a także na różne atrakcje. Przybędą między innymi łucznicy z faktorii w Pruszczu Gdańskim. Będą też stragany odpustowe.

Related posts