Czy Straż Gminna to tylko fotoradary?

Temat wizerunku i postrzegania funkcjonowania Straży Gminnej Pruszcz Gdański w na stronach Urzędu Gminy pojawił się niedawno. W mediach najczęściej znaleźć można informacje o tym gdzie i kiedy spotkać można funkcjonariuszy Straży Gminnej z fotoradarem.

Ten obraz Strażnika zauważany jest najczęściej, choć jak się okazuje z punktu widzenia Gminy nie jest on najważniejszy. Czy nie jest, można ocenić po wpływach do kasy gminy co mogło by pokazać skalę intratności.

Straż Gminna - fot. M. Cabaj
Straż Gminna – fot. M. Cabaj

Pomijając jednak ten aspekt, faktycznie warto zauważyć że Straż Gminna zabezpiecza wiele imprez organizowanych na terenie Gminy. Obecna jest na festynach nie tylko jako zabezpieczenie, ale także jako atrakcja. Tegoroczne obchody Dnia Dziecka w Straszynie i podczas imprezy miasteczko ruchu drogowego, Leśny Bieg Patrolowy i jedną z nagród przejażdżka quadem Straży. Nie wyczerpuję tu wątku uczestnictwa Straży, ponieważ Ci wszyscy, którzy mieli okazję uczestniczyć w festynach czy imprezach ogólnodostępnych mogli sami też to zauważyć.

Kolejnym wątkiem są przeprowadzane w szkołach i przedszkolach spotkania z dziećmi w celach edukacyjnych, a przede wszystkim szkoleniowych, jak zachowywać się na drodze, wątek bezpiecznego domu itd.

Straż Gminna - fot. M. Cabaj
Straż Gminna – fot. M. Cabaj

Więcej w tekście przygotowanym przez Urząd Gminy:

Wielu z nas działalność Straży Gminy kojarzy wyłącznie z fotoradarem. Tak naprawdę fotorejestracja niefrasobliwych kierowców to zadanie, które w najmniejszym stopniu zajmuje gminnych strażników.  

Tylko w tym roku Straż Gminna podjęła 270 interwencji. Zgłoszenia mieszkańców dotyczyły bardzo różnych spraw: wałęsających się psów, zakłóceń porządku czy palenia śmieci w domowych piecach. W gminie Pruszcz Gdański mamy 8 strażników i komendanta.

Nie oddają psa do schroniska, szukają mu domu

Dzięki gminnym strażnikom wałęsające się psy nie trafiają od razu do schroniska (które obciąża kosztami nie tylko gminę, ale i właściciela zagubionego pupila).

Interwencje w sprawie bezpańskich psów przeprowadzamy wspólnie z weterynarzem – mówi Tomasz Grabowski, komendant straży gminnej Pruszcz Gdański. – Zwierzaka zatrzymujemy na kilka dni u siebie. Karmimy go, konsultujemy jego stan zdrowia z weterynarzem, a w międzyczasie rozpytujemy mieszkańców miejscowości, w której został złapany, o właściciela. Informację o wyłapanym psie zamieszczamy także na naszej stronie internetowej oraz stronie Urzędu Gminy. Często  okazuje się, że pies  po prostu się zgubił. Gdyby trafił do schroniska, przeszedłby niepotrzebny stres. Interweniujemy również w przypadkach dzikich zwierząt, które z różnych przyczyn znalazły się w rejonach zabudowań mieszkalnych.

Mobilne miasteczko

Straż Gminna jako jedyna taka jednostka w województwie posiada profesjonalne mobilne miasteczko ruchu drogowego i wspólnie z nauczycielami wychowania komunikacyjnego przeprowadza egzaminy na karty rowerowe dla uczniów gminnych szkół.

–  Przy okazji egzaminów rozmawiamy z młodzieżą na temat elementów odblaskowych montowanych na rowerach i niebezpiecznych sytuacjach, które występujących na drogach – wyjaśnia komendant. – Elementy miasteczka wykorzystujemy również podczas zajęć w przedszkolach i  szkołach podstawowych, gdzie w formie zabawy zapoznajemy dzieci z podstawowymi zasadami ruchu drogowego. Właśnie z myślą o najmłodszych zakupiliśmy w tym roku zestaw „Autochodzik”. 

Lepiej zapobiegać

Mat. prasowe UG
Mat. prasowe UG

To właśnie m.in. strażnicy dbają o to, by najmłodsi mieszkańcy gminy spędzali wolny czas bezpiecznie, bez uciekania do agresji, alkoholu i narkotyków.

Realizując program „Bezpieczna Gmina” Straż Gminna przeprowadza pogadanki w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach.

Rozmowy, w zależności od wieku słuchaczy, dotyczącą: bezpiecznej drogi do szkoły, zagrożeń ze strony nieznajomych, odpowiedzialności prawnej nieletnich czy skutków uzależnień.

Ponadto, strażnicy gminni zabezpieczają wszelkie imprezy na terenie gminy Pruszcz Gdański, współpracują z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej przy wywiadach środowiskowych, sprawdzają miejsca przebywania osób bezdomnych,  kontrolują umowy na wywóz nieczystości płynnych (szamb), interweniują w przypadkach zakłócania ładu i porządku.

Straż Gminna monitoruje wybrane miejsca na terenie gminy.

Obecnie monitorujemy przystań kajakową w Juszkowie oraz plac zabaw w Łęgowie. Cały czas trwają prace logistyczne mające na celu zintegrowanie innych gminnych – dodaje komendant.

Działania Straży skupione są na doraźnych kontrolach i bieżącym monitorowaniu terenu gminy. Wszelkiego rodzaju nieprawidłowości dotyczące np. drzew wchodzących w linie wysokiego napięcia, niezabezpieczonych studzienek burzowych, martwych zwierząt w pasach drogowych, dzikich wysypisk śmieci, realizowane są na bieżąco i należą do codziennej pracy tej jednostki.

Straż patroluje gminę od poniedziałku do piątku w godzinach od 6 do 22. W okresie wakacyjnym, także w pierwsze 3 soboty lipca oraz sierpnia w godzinach od 16 do 24.

Z czym Tobie kojarzy się Straż Gminna:

[poll id=”8″]

Related posts