XXXI Gdańska Piesza Pielgrzymka na szlaku

28 lipca 2013 r. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku mszą św. rozpoczęła się już XXXI Gdańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku na szlak wyruszyło około 500 pątników podzielonych na 5 grup. W grupa Biało Brązowej pielgrzymują osoby na wózkach inwalidzkich oraz rodzice z małymi dziećmi. W śród pielgrzymów spotkać można również młodzież i osoby starsze, niektórzy na szlaku pielgrzymim są już ponad dwadzieścia razy.

Pierwszym postojem na drodze do Jasnej Góry był Straszyn, gdzie pątnicy zostali podjęci prowiantem oraz napojami, którymi podzielili się m. in. Państwo Mielnik i Majer, wiele rodzin i mieszkańców parafii. Wszyscy służyli swoją pomocą, aby godnie przyjąć tych, którzy zmierzają przez trudy marszu niemal przez całą Polskę na Szczyt Jasnej Góry.

Pielgrzymi rozlokowali się na ławkach, trawnikach i placu parkingowym Domu Rekolekcyjnego w Straszynie. Mimo krótkiego (dla niektórych tylko 30 min. odpoczynku), pokrzepieni wyruszyli na szlak.

Idąc pieszo z Gdańska na Jasną Górę, przez 16 dni, średnio po 30 km, można dojść do wniosku, że taka pielgrzymka jest miniaturą ludzkiego życia. Podobnie jak dziecko przychodzi na świat, tak z wielką radością wychodzi się na pielgrzymi szlak, wśród tłumu przyjaciół odprowadzających pielgrzymów, składających gratulacje i intencje modlitewne – przeczytać można na stronach internetowych serwisu Gdańskiej Pielgrzymki.

Po szesnastu dniach marszu w trudzie drogi, pyłu, palącego słońca czy padającego deszczu dotrą do Jasnej Góry. Dla wielu będzie to niezapomniane przeżycie i wspaniałe rekolekcje w drodze. Na pewno jest to atrakcyjna forma spędzenia czasu podczas wakacji czy urlopu, tym bardziej, że istnieje możliwość włączenia się do Pielgrzymki podczas marszu na poszczególne odcinki, czy etapy lub dni. Warto wykorzystać swój wolny czas, aby skorzystać z modlitwy ale i nauki w drodze. Ciekawe konferencje, niekonwencjonalna modlitwa, przeżycie pokonywania własnych słabości oraz ogrom ludzkiej dobroci spotykany podczas pielgrzymowania jest ogromnym przeżyciem. Warto znaleźć czas aby skorzystać z tej może nie modnej, ale wartościowej formy ewangelizacji połączonej z niecodziennym odpoczynkiem.

Galeria zdjęć Pielgrzymów w Straszynie

Related posts

One Thought to “XXXI Gdańska Piesza Pielgrzymka na szlaku”

  1. […] Pierwszy postój Pątników miał miejsce w Straszynie. Tutaj jest link do galerii zdjęć ze Straszyna. […]

Comments are closed.