Raku znaczy radość

Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański w Cieplewie zaprasza 7 marca o godz. 18:00 do galerii Kaloryfer na wystawę prac uczestników cyklicznych zajęć ceramicznych, realizowanych w OKSiBP pod kierunkiem Mateusza Michalczyka.

Tytuł wystawy „Raku znaczy radość” nawiązuje do tłumaczenia japońskiego słowa, które określa metodę wypalania ceramiki.
– Technika raku, wywodząca się z Kraju Kwitnącej Wiśni, charakteryzuje się dużą nieprzewidywalnością uzyskiwanych efektów – wyjaśnia Mateusz Michalczyk kurator wystawy.

Autorzy prezentowanych prac, w 2018 r. uczestniczyli w dwóch plenerach.
Pierwszy odbył się w lipcu. Uczestnicy pracowali głównie nad formowaniem prac, odciskali na nich rośliny, rzeźbili rozmaite ornamenty. We wrześniu spotkali się, by dokończyć swe dzieła. Szlifowali je i nanosili na nie szkliwa, które w procesie wypalania i tzw. redukcji (polegającej na umieszczeniu rozgrzanej ceramiki w pojemnikach z trocinami bez możliwości dopływu powietrza) zyskały niepowtarzalne efekty barwne. Efektem plenerowych warsztatów jest w sumie blisko 70 unikatowych obiektów.
Autorzy zachwyceni metodą raku, zostali sportretowani z własnoręcznie wykonaną ceramiką, a ich zdjęcia trafiły do okolicznościowego folderu, który będzie dostępny w galerii Kaloryfer.

Wstęp na wernisaż i wystawę jest nieodpłatny. Prace będzie można oglądać do 7 kwietnia w godzinach otwarcia OKSiBP.
Zdjęcia: Anna Górnikiewicz

UGPG

Related posts