Prezydent Paweł Adamowicz nie żyje – mieszkańcy żegnają swojego włodarza

Podczas konferencji prasowej zebrani przed UCK w Gdańsku zostali poinformowani o śmierci Prezydenta Pawła Adamowicza.

Pamiętajmy w modlitwach o spokój duszy Pawła Adamowicza.

 

W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Pawła Adamowicza, odpowiadając na potrzebę zamanifestowania jedności społecznej – podjąłem decyzję o ogłoszeniu żałoby na terenie województwa pomorskiego, która trwać będzie do dnia pogrzebu śp .Prezydenta  Pawła Adamowicza.

 

Dariusz Drelich

Wojewoda Pomorski

 

Księgi kondolencyjne: do 20.00 w Urzędzie Miejskim oraz do 18.00 ECS (także w sobotę i niedzielę)

 

Od wtorku do niedzieli włącznie, w godzinach 10.00-18.00 wystawiona jest w Europejskim Centrum Solidarności druga księga kondolencyjna poświęcona tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Od wtorku dłużej będzie można także wpisać się do księgi, która znajduje się w Urzędzie Miejskim w Gdańsku – aż do godziny 20.00.

 

Od rana setki gdańszczan wpisują się do księgi wyłożonej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku – w wieloletnim miejscu pracy i działalności prezydenta na rzecz naszego miasta – w sali 107 (I piętro).

Wszyscy, którzy chcą wpisywać się do księgi, mogą to zrobić do piątku 18 stycznia włącznie, w godzinach 8.00-20.00.

 

Od wtorku do niedzieli włącznie w Europejskim Centrum Solidarności jest dostępna druga księga, do której wpisywać się będzie można w godzinach 10.00-18.00.

 

Jednocześnie w Urzędzie Miejskim w Gdańsku flagi miasta zostały opuszczone do połowy masztu.

Do dnia pogrzebu Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza ogłoszona została w całym mieście żałoba. Żałobę na terenie całego województwa pomorskiego, która również obowiązywać będzie do pogrzebu Prezydenta Gdańska ogłosił Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Apelujemy do organizatorów wydarzeń, aby starali się żałobę uszanować.

Podczas konferencji prasowej pierwszy zastępca prezydenta Aleksandra Dulkiewicz podziękowała za wszystkie wyrazy współczucia, solidarności, dobrych myśli w imieniu rodziny Pana Prezydenta, żony Magdaleny córek Antoniny i Teresy oraz brata Piotra i rodziców Ryszarda i Teresy. Zaapelowała także o uszanowanie ich prywatności.

Bardzo dziękujemy za wszystkie głosy wsparcia płynące z całego miasta, z całej Polski, Europy i świata – mówiła Aleksandra Dulkiewicz.  Dziękuję również licznym miastom, które wczoraj zorganizowały marsze, marsze milczenia, marsze pożegnania. Ale marsze podczas których mówimy  dosyć jasno że nie ma miejsca na agresję i przemoc nie tylko w naszym życiu publicznym ale także życiu społecznym. Dziękujemy Szczecinowi, Lublinowi, Krakowowi, Warszawie, Białemustokowi, Rzeszowowi, Sosnowcowi, Poznaniowi, Wrocławiowi. We wszystkich tych miejscach w których pamiętacie o śp prezydentowi Pawłowi Adamowiczu – dziękujemy.

Od wtorku o 17.00, ale także każdego dnia do dnia pogrzebu w Bazylice Mariackiej odprawiana będzie msza święta  i różaniec. W Urzędzie Miasta w Gdańsku w sali 107 wystawione zostały księgi kondolencyjne do których można się wpisywać. Księga kondolencyjna jest także udostępniona w Europejskim Centrum Solidarności.

„Chciałam też Państwu powiedzieć, że dzisiaj otrzymałam telefon od Szefa Kancelarii Premiera ministra Dworczyka rozmawiałam także z wojewodą Dariuszem Drelichem, którzy zaproponowali mi funkcję komisarza. Ja tę funkcję przyjęłam. Natomiast różne formalności będą musiały jeszcze chwilę potrwać – mówiła Aleksandra Dulkiewicz pierwszy zastępca prezydenta Gdańska.

 – Jesteśmy w trudnym okresie, bo w okresie  z jednej strony w żałobie po naszym ukochanym prezydencie, a z drugiej strony jest to nadal okres świąteczny. Ale w związku z ogłoszoną żałobą  podjęliśmy decyzję, aby wszystkie iluminacje świąteczne, wszystkie światła które są związane ze świętami bożego narodzenia żeby je wygasić. Również, żeby wygasić choinkę na Długim Targu. Chcemy w ten sposób uczcić pamięć Pana Prezydenta. Oczywiście wszystkie flagi, które wiszą na naszych masztach zostały opuszczone do połowy.  Wszystkie flagi wzdłuż  głównych ciągów. Wiszą flagi Rzeczpospolitej Polski Gdańska i wiszą przybrane kirem. Gdańsk żegna swojego prezydenta – informował zastępca prezydenta Piotr Grzelak.

 – Prezydent Paweł Adamowicz wcześniej przez 8 lat był radnym Miasta Gdańska, był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska dlatego też na czwartek zostanie zwołana uroczysta sesja Rada Miasta Gdańska na której radni pożegnają naszego prezydenta – mówiła Agnieszka Owczarczyk Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

MC

Related posts