Uroczystości 100 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęte

Dzisiaj mszą św. w Straszynie rozpoczęły się oficjalne obchody święta 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Poczty sztandarowe, młodzież i dzieci, przedstawiciele Gminy na czela z p. Wójt Magdaleną Kołodziejczak oraz Przewodniczącym Rady Gminy p. Markiem Kowalskim, radnymi i dyrekcją szkół zgromadzili się na mszy św. w kościele pw. Św. Jacka Odrowąża w Straszynie.

Podczas kazania ks. Prałat Ryszard Bugajski wspomniał że, w różnych miejscach przyszło Polakom zapłacić za wolność Ojczyzny najwyższą cenę. My kiedy myślimy o odzyskaniu niepodległości przez naszą Ojczyznę, to z wdzięcznością wspominamy tych, wielkich wodzów i twórców Niepodległej, takich jak Marszałek Józef Piłsudski, czy roman Dmowski, ale przecież ilu jest bezimiennych wielkich bohaterów, którzy w różnym wieku swego życia cierpieli, aby Ojczyzna była wolna. I o nich nie pisze się w gazetach, nie mówi się w telewizji, ale przecież musimy o nich pamiętać, bo dzięki nim żyjemy dzisiaj w wolnej Ojczyźnie.

I dzisiaj kiedy radujemy się wolnością, to wart zrobić rachunek sumienia patrząc na szlachetne życie tych, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny. Oddali życie za wolność naszej Ojczyzny. Jak my dzisiaj realizujemy ten dar wolności? Jak tę wolność rozumiemy, Czy przez nasze wybory, naszą postawę życia pokazujemy wdzięczność za dar tej wolności.

Dalsze uroczystości ropoczął marsz w rytm Poloneza z centrum handlowego na teren szkoły w Straszynie, gdzie na placu został odśpiewany hymn oraz odsłonięto 100 orłów na 100-lecie odzyskania Niepodległości wg projektu i wykonania Bogusława Izdebskiego.

Dalsze obchody przeniosły się na teren szkoły, gdzie zaprezentował się Zespół Pieśni i tańca Jagódki. Prezentowane były także okolicznościowe filmy, prace malarskie i fotograficzne. Była także premiera filmów powstałych w tematyce niepodległej.

Na koniec wszyscy mogli posilić się specjalnie przygotowaną grochówka wojskową.

 

Poniżej galeria zdjęć z obchodów w Straszynie.

MC

 

Related posts