Oddaj hołd Bohaterom!

To już dziś przypada 74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, powstania które miało potrwać tylko kilka dni, a dawało nadzieję na dumę i niepodległość przez 63 dni.

Poniżej publikujemy, gdzie i kiedy w swoim rejonie można oddać cześć Powstańcom. Pamiętajmy o nich nie tylko w tym dniu, ale ich patriotyzm i miłość do Ojczyzny wszczepiajmy młodym pokoleniom, aby były dumne z tego, że są Polakami. Niech nie wstydzą się tego skąd pochodzą, bo nie mają czego, a niech dumnie podniosą głowę, bo za to nasi dziadowie i ojcowie przelewali krew w obronie wolności, niepodległości,  a przede wszystkim z tęsknoty za wolną Polską.

Gdańsk

1 sierpnia o godz. 11 przedstawiciele IPN Oddział w Gdańsku zapalą znicze na grobach Janiny i Jana Krahelskich spoczywających na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko. Zachęcamy mieszkańców Gdańska, by odwiedzili to miejsce i pokłonili się rodzicom Krystyny Krahelskiej „Danuty”, sanitariuszki Powstania Warszawskiego, której twarz uwieczniona została w pomniku warszawskiej Syrenki. Więcej na ten temat tutaj: https://gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/55945,74-rocznica-smierci-Krystyny-Krahelskiej-Danuty-uczestniczki-Powstania-Warszawsk.html.

Przedstawiciele IPN Gdańsk 1 sierpnia wezmą udział w:

1) Uroczystości organizowanej przez Muzeum II Wojny Światowej. O godz. 16.50 odbędzie się uroczysty Apel Pamięci na Placu W. Bartoszewskiego. Następnie organizatorzy zapraszają na projekcję filmu „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy w ramach letniego kina pelernowego (godz. 21.00).

2) Uroczystości organizowanej przez władze miasta Gdańska, Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego. Rozpoczęcie o godz. 16.45 na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, przy ścianie pamięci w kwaterze Armii Krajowej. W programie m.in. modlitwa, złożenie wieńców oraz wystąpienie uczestnika Powstania Warszawskiego, członka Szarych Szeregów kpt. w st. spoczynku Jerzego Grzywacza.

W związku z obchodami zostanie odprawiona również Msza św. koncelebrowana w intencji zmarłych i żyjących Powstańców Warszawskich oraz kombatantów. Odbędzie się ona w niedzielę 29 lipca 2018 r. o godzinie 12:00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Sopot

Przedstawiciel IPN Gdańsk 1 sierpnia o godz. 17.00 weźmie udział w uroczystości organizowanej przez Klub Gazety Polskiej im. Anny Walentynowicz w Sopocie (przy ul. Armii Krajowej) pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.

Dąbrówno

1 sierpnia odbędzie się uroczysty apel z udziałem przedstawiciela IPN Gdańsk ku czci uczestników Powstania Warszawskiego o „godzinie W” przy pomniku Powstania Sierpniowego w Dąbrównie (pow. Ostróda). Po apelu nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej Mikołaja Wasika, pierwszego wójta polskiego Dąbrówna, uczestnika Powstania Warszawskiego ps. „Wąsaty”, żołnierza Zgrupowania NSZ „Chrobry II”, ojca poległej na Woli 17 sierpnia 1944 roku córki Zosi, łączniczki Zgrupowania.

Źródło IPN Gdańsk

MC

Related posts