Regulacje prawne dotyczące gier losowych w Polsce

W Polsce dziś wszystkie gry hazardowe odbywają się w oparciu o nową ustawę hazardową, która weszła w życie w 2009 roku, ale w 2017 r. została mocno znowelizowana. Przede wszystkim zakazuje ona prowadzenia działalności hazardowej oraz – co ważne – uczestnictwa w grze i obstawiania zakładów u podmiotów, które nie mają polskiej licencji.

Licencje wydaje Ministerstwo Finansów. Każda firma jest zobowiązana poinformować w wyraźny sposób, że posiada takie pozwolenie. Jeśli obstawiasz u bukmachera przez Internet, poszukaj tej informacji – najczęściej jest ona zamieszczana na dole strony. Nie wystarczy, że jakiś podmiot ma licencję uzyskaną w innym kraju, oraz że jest zarejestrowany np. na Malcie. W Polsce legalny hazard prowadzą tylko te firmy, które mają polskie zezwolenie – tzw licencję bukmacherską – są to legalni bukmacherzy (tu lista) u których można zgodnie z przepisami stawiać zakłady. To ważne nie tylko dla firmy, ale też dla uczestnika gry: wg obowiązujących przepisów gracz ponosi odpowiedzialność karno-skarbową za uczestnictwo w nielegalnie organizowanych rozgrywkach, w tym – zakładach bukmacherskich.

Rejestr nielegalnych stron znajdziesz na stronie Ministerstwa Finansów

Bonus bukmacherski

Firmy, które na terenie Polski (także przez Internet) prowadzą nielegalny hazard, są blokowane. Rejestr nielegalnych stron prowadzi Ministerstwo Finansów, można dzięki temu sprawdzić, czy strona, z której korzystamy, nie jest dla nas groźna. Oczywiście, niektóre firmy po zablokowaniu przez polskie ministerstwo szybko przenoszą stronę na inny serwer i działają dalej. Właśnie dlatego trzeba pamiętać, że za nielegalną grę może zostać ukarany każdy hazardzista. Warto też wiedzieć, że obecnie polskie banki nie mogą realizować przelewów od i do nielegalnych bukmacherów i kasyn.

Gracz chcąc typować lub grać przez Internet u legalnych bukmacherów, musi też teraz potwierdzić, że jest pełnoletni, oraz zarejestrować się na stronie. Wszystko po to, by ograniczyć hazardową szarą strefę. Państwo w pewnym momencie zdało sobie sprawę, że szara strefa jest ogromna, a Skarb Panstwa tracił na niej duże pieniądze. Polski rynek wcześniej zdominowały bowiem firmy zagraniczne, które w żaden sposób nie dokładały się do polskiego budżetu.

Automaty – tylko w kasynach lub salonach Totalizatora Sportowego

Duże zmiany dotyczą także gier na automatach. Według wcześniejszej wersji ustawy obowiązywał zakaz takich gier poza budynkami, w których działały kasyna. Obecnie przyjęto rozwiązanie, że gry na automatach o niskich wygranych poza kasynami objęte są monopolem państwa, a w jego imieniu gry te urządza Totalizator Sportowy. Totalizator zapowiada, że w połowie 2018 r. otworzy pierwszy punkt z automatami, a do końca roku uruchomi kasyno online. Nawet jednak gdy salony automatów powstaną, gracze będą musieli liczyć się z ograniczeniami. Zgodnie z ustawą grać będą mogły tylko osoby pełnoletnie, a i te podczas pierwszej wizyty będą musiały zadeklarować, ile godzin i jakie pieniądze zamierzają przeznaczyć na automaty – zaś system będzie pilnował, by gracz tej deklaracji nie przekroczył.

Znowelizowana ustawa hazardowa złagodziła też nieco przepisy obowiązujące bukmacherów, jeśli chodzi o reklamę i promocję zakładów bukmacherskich. Do tej pory reklama była całkowicie zakazana, teraz zaś jest możliwa z obostrzeniami (takimi samymi jak dla reklamy alkoholu). Można więc reklamować zakłady w telewizji i radiu tylko w godz. 22-6. Zezwolono również na pokazywanie logo lub nazwy podmiotu organizującego zakłady podczas imprez sportowych, których sponsorem jest taki podmiot lub gdy sponsoruje on zawodników.

Nowa ustawa hazardowa, obowiązująca w Polsce od 2017 r., przede wszystkim wskazuje, które firmy hazardowe działają legalnie. Są to tylko te, które mają polską licencję Ministerstwa Finansów. Tylko udział w ich zakładach i grach jest bezpieczny dla hazardzisty. Jeśli uczestniczysz w grach prowadzonych przez podmiot działający bez polskiej licencji, grozi ci odpowiedzialność karno-skarbowa. Dlatego uważaj, w co grasz i na jakiej stronie internetowej. Dokładnie sprawdzaj – informacja o licencji zazwyczaj znajduje się w stopce na dole strony. Informacja o zarejestrowaniu podmiotu w innym kraju, np. na Malcie, nie świadczy o jego legalności w Polsce.

Źródła:

– K. Wasilewski, Legalny bandyta, Wprost, nr 19/2018
– www.legalsport.pl/bukmacherzy/legalni-bukmacherzy-w-polsce-lista/lista-legalnych-bukmacherow/
– www.bankier.pl/wiadomosc/Od-1-lipca-dostawcy-internetu-blokuja-niezarejestrowane-domeny-hazardowe-3713173.html
– www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowelizacja-ustawy-hazardowej-budzila,83,0,2354771.html

 

Related posts