W Pruszczu Gdańskim rozpoczęły się obchody 40 rocznicy powstania WZZ

W dniu dzisiejszym na cmentarzu w Pruszczu Gdańskim prezes IPN dr Jarosław Szarek złożył kwiaty na grobie Kazimierza Szołocha. Rozpoczęliśmy obchody 40. rocznicy utworzenia #WZZ.

Przypomnijmy kim był Kazimierz Szlocha.

Kazimierz Szołoch (ur. 8 kwietnia 1932 w Raciborowicach, zm. 10 marca 2009 w Gdańsku[1]) – polski robotnik i działacz związkowy.

Współzałożyciel komitetu strajkowego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i jeden z przywódców Grudnia 1970, w latach 19781980 działacz WZZ i ROPCiO, później w NSZZ „Solidarność”.

Rozpracowywany przez Służbę Bezpieczeństwa MSW, Grupę VI Wydziału III Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Gdańsku w ramach Sprawy Obiektowej „Jesień 70”[2] Kazimierz Szołoch w 1971 ukrywał się[3]. Wielokrotnie szykanowany i zwalniany z pracy.

W ostatnim okresie życia Kazimierz Szołoch, podobnie jak Joanna Gwiazda, Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz, Krzysztof Wyszkowskiuznawał, że Lech Wałęsa miał agenturalną przeszłość.

W 2007 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński odznaczył dawnego stoczniowca Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[4].

 

Informacje zaczerpnięte z Wikipedii

Related posts