Ruszają prace przy budowie szkoły Metropolitalnej trzech gmin

Przed południem w pobliżu pętli na Kowalach nastąpiło uroczyste wbicie pierwszej łopaty na placu budowy nowej szkoły Metropolitalnej.W uroczystości uczestniczyli Wójtowie Gmin p. Magdalena Kołodziejczak, Leszek Grombala oraz Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Rozpoczęcie budowy Szkoły Metropolitalnej w Kowalach – fot. MC

Wykonawcą wiodącym została wybrana w przetargu firma Strabag, której przedstawiciel zapewniał, że termin oddania szkoły na 1 września 2018r. zostanie dotrzymany i już dziś zapraszał na zawieszenie wiechy listopadzie br.

Rozpoczęta inwestycja jest pierwszą tego typu, gdzie zaangażowały się trzy odrębne gminy i na zasadach partycypacji wspólnie podejmują się budowy szkoły, dlatego też powstający obiekt określany jest mianem Szkoły Metropolitalnej.

Nie obyło się też bez uwagi, że długo inwestycja była niepewna ze względu, na brak zgody Gminy Kolbudy, co przypomniała żartując p. Wójt Magdalena Kołodziejczak. Na to odpowiedział p. Lech Grombala, który potwierdził, iż rzeczywiście iskrzyło, ale czy ktoś sobie wyobraża, aby „Piękne” rodziło się bez bólu? Do tego odniósł się także p. Paweł Adamowicz cytują że zgodą miasta, kraje rozwijają się, a nie zgodą nawet największe królestwa giną.

Rozpoczęcie budowy Szkoły Metropolitalnej w Kowalach – fot. MC

Dla mieszkańców najważniejszą informacją jednak jest, że w końcu rozpocznie się długo oczekiwana inwestycja, a także, że proces budowy zaplanowany został na krótki stosunkowo okres. Dzięki temu dzieci z przepełnionych okolicznych szkól w Borkowie, Kowalach i Gdańsku będzie mogła kształcić się w doskonałych warunkach w nowoczesnej szkole.

To pierwsza tego typu inwestycja edukacyjna, w której udział biorą trzy gminy zrzeszone w stowarzyszeniu Gdański Obszar Metropolitalny. Władze Gdańska, Kolbud i Pruszcza Gdańskiego w grudniu 2012 roku podpisały List Intencyjny w sprawie realizacji budowy wspólnej – metropolitalnej szkoły. Działka, na której powstanie szkoła (pow. ok. 1,56 ha), jest własnością gminy Kolbudy i mieści się przy skrzyżowaniu ul. Heliosa i Apollina w Kowalach – przy samej granicy z Gdańskiem nieopodal granicy z gminą Pruszcz Gdański.

Obiekt składał się będzie z dwóch 3-kondygnacyjnych budynków: A oraz B. Na terenie szkoły znajdować się będą także boiska sportowe – boisko do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne (koszykówka, siatkówka, tenis), bieżnia i skocznia do skoku w dal, a także plac zabaw. Zgodnie z podpisaną umową na realizację robót, koszt inwestycji wyniesie 35 597 745, 18 zł brutto. Szkoła gotowa będzie na 1 września 2018 r.

Metropolitalna Szkoła w Kowalach:
 

budynek A – budynek dydaktyczny zespół szkolno-przedszkolny:
• przedszkole 5-oddziałowe (120 dzieci)
• pomieszczenia do nauki – 22 sal (550 dzieci)
• biblioteka środowiskowa z czytelnią dostępną dla mieszkańców dzielnicy
• świetlica
• pomieszczenia administracyjne
• pomieszczenia higieniczno-sanitarne, gospodarcze, magazynowe, techniczne.

– budynek B – budynek sali gimnastycznej z aulą widowiskowo-konferencyjną,:
• sala gimnastyczna z możliwością podziału na dwie mniejsze
• sala pomocnicza do zajęć w-f, sala korekcyjna
• aula
• stołówka oraz kuchnia
• zespoły szatniowo-sanitarne
• pomieszczenia higieniczno-sanitarne, gospodarcze, magazynowe, techniczne.

Zagospodarowanie terenu:

Na terenie inwestycji zlokalizowane będą drogi wewnętrzne oraz miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych. Wokół budynków ustawione zostaną elementy małej architektury takie jak wiaty śmietnikowe, pergole przy placu zabaw, ławki typy parkowego, kosze na śmieci, stojaki na rowery, wyposażenie placów zabaw, oświetlenie zewnętrzne terenu.

(MC)

Related posts