Bądź widoczny – bądź bezpieczny

W czwartek (16 marca br.) w godz. 8.00-13.00 policjanci z pruszczańskiej drogówki prowadzili 16 spotkań z dziećmi klas 0-III ze szkoły podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim. Prelekcje poświęcone były promowaniu poprawy bezpieczeństwa pieszych. Uczniowie poznali podstawy bezpiecznego poruszania się po drogach oraz podstawowe znaki drogowe.

Pruszcz- bądź widoczny na drodze

Omówiono znaczenie elementów odblaskowych dla bezpieczeństwa pieszych na drodze. Rozmawiano także o rozważnym uczestniczeniu w ruchu drogowym, przypomniano zasady obowiązujące podczas przechodzenia przez jezdnię oraz znaczenie sygnalizacji świetlnej dla bezpieczeństwa pieszych.

Szczególną uwagę zwrócono na pieszych poruszających się poza terenem zabudowanym po zmierzchu. Przypomniano, że mają obowiązek noszenia odblasku w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Każdy kierowca jadąc po zmroku szybciej zauważy z większej odległości pieszego z odblaskiem niż osobę w ciemnym ubraniu bez niego. Na zakończenia spotkania dzieci otrzymały elementy odblaskowe i zobowiązały się je nosić dla poprawy widzialności po zmroku.

Policjanci apelują o noszenie elementów odblaskowych!  Dzięki tego typu akcjom policyjnym oraz codziennej pracy funkcjonariuszy pruszczańskiej drogówki wzrasta poziom bezpieczeństwa dzieci poruszających się po drogach powiatu gdańskiego.

M. Szwed-Sobańska

 

W piątek (17 marca br.) o godz. 10.50 dyżurny policji odebrał zgłoszenie z wojewódzkiego centrum powiadamiania ratunkowego, że w Gołębiewku gmina Trąbki Wielkie doszło do wypadku drogowego. Oficer dyżurny natychmiast wysłał na miejsce policjantów oraz powiadomił pozostałe służby ratownicze. Na miejscu wypadku technik kryminalistyki zabezpieczył ślady, zrobił zdjęcia oraz sporządził szkic sytuacyjny. Sprawdzono stan trzeźwości kierujących. 

Pruszcz wypadek drogowy

Ze wstępnych ustaleń wynikało, że 44-letni mieszkaniec powiatu starogardzkiego jadący Peugeotem drogą wojewódzką nr 222 w kierunku Gdańska prawdopodobnie nie zachował bezpiecznej odległości i uderzył w tył jadącego przed nim Volkswagena Passata. Oba samochody w wyniku uderzenia wypadły z drogi i zatrzymały się w rowie. Do szpitala wojewódzkiego w Gdańsku trafiła 57-latka kierująca Volkswagenem Passatem oraz podróżująca z nią 30-letnia pasażerka. Kierowcy byli trzeźwi. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 44-letniemu kierowcy Peugeota.

Policjanci ustalają przyczyny wypadku oraz apelują o koncentrację i przewidywanie wszystkich manewrów. Panująca obecnie aura sprawia, że warunki na drodze są zmienne, a co za tym idzie niebezpieczne. Zachęcamy wszystkich użytkowników dróg do zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Marzena Szwed-Sobańska

Related posts