Wędrujące Ale Kino! w Cieplewie

W dniach 25-28 września 2016 r. w ramach 7. Festiwalu Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino!  w  Kinie za Rogiem w Cieplewie wyświetlone zostaną znakomite filmy dla dzieci i młodzieży. Wędrujące Ale Kino! to objazdowa wersja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza, mającego już blisko pięćdziesięcioletnią tradycję. Edycja w Cieplewie wzbogacona została o 4 projekcje z filmoteki Kina za Rogiem.

W niedzielę 25 września odbędzie się uroczyste otwarcie Festiwalu uświetnione koncertem muzyki filmowej w wykonaniu znakomitych trójmiejskich muzyków pod kierownictwem Marcina Janka.

W poniedziałek 26 września  najmłodsi widzowie, w wieku przedszkolnym  będą mogli zobaczyć zestaw krótkometrażowych animacji m.in. Gdzie są pszczółki, Nocny bohater, Owieczki, Ptaszyna.

Nieco starsze dzieci zobaczą nominowany do Oscara Chłopiec i świat oraz Kacper i Emma na safari. Są to filmy rywalizujące o nagrodę dziecięcego jury.

Dla gimnazjalistów przygotowany został film Rakieta oraz dokumentalny Dziennik z podróży, który stanie się przyczynkiem do dyskusji na temat relacji uczeń-mistrz. Dyskusję dla rodziców i nauczycieli poprowadzi Joanna Imienowska z Pracowni Filozoficznej Eureka.

We wtorek 27 września wyświetlone zostaną dwa kolejne filmy biorące udział w plebiscycie- Niesamowity  Wiplala (dla dzieci w wieku 6-10 lat) oraz Najlepsze przyjaciółki (dla widzów w wieku 9-11lat).

Do młodzieży gimnazjalnej skierowany jest doceniony przez Włoską Akademię Filmową Banan.

Nie tylko dla najmłodszych widzów przeznaczone jest Artystyczne kino malucha czyli 3 doskonałe krótkometrażowe filmy animowane : Len Fantastyczny sklep z kwiatami oraz To pewna wiadomość. Wyświetlony zostanie również serial animowany Kuba i Śruba.

Jednak doskonałe kino to nie jedyna zaleta Festiwalu. Po projekcjach odbędą się inspirujące warsztaty m.in. reporterskie, filmowe, dubbingowe czy plastyczne. Uczestniczące w nich dzieci, w zależności od wybranych zajęć nauczą się pokonywania stresu przed kamerą, tworzenia plakatu filmowego; poznają podstawy dubbingu czy animacji poklatkowej. Efektem warsztatów będą krótkie filmy oraz program o charakterze telewizji śniadaniowej.

Festiwal zakończy się w środę 28 września pokazem filmów stworzonych przez dzieci podczas warsztatów oraz ogłoszeniem wyników plebiscytu na najlepszy film festiwalowy wybrany przez nasze dziecięce jury.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Magdalena Kołodziejczak, wójt Gminy Pruszcz Gdański.

Wędrujące Ale Kino! w Cieplewie
Wędrujące Ale Kino! w Cieplewie

Szczegółowy harmonogram

Program 7. Festiwalu Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino!

Cieplewo 25-28 września 2016r.

Niedziela 25.09

16:00 Uroczyste otwarcie Festiwalu

Koncert muzyki filmowej w wykonaniu doskonałych trójmiejskich muzyków pod kierownictwem Marcina Janka, pokaz zwiastunów filmów biorących udział w konkursie oraz pokaz filmów stworzonych przez dzieci podczas warsztatów filmowych prowadzonych przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Poniedziałek 26.09 

9:00 Film „Chłopiec i świat”

Po seansie warsztaty artystyczne, filmowe i dziennikarskie.

10:30 Zestaw animacji krótkometrażowych dla najmłodszych

11:30 Film „Kacper i Emma na safari”

16:00 Film „Rakieta”

Piękna wizualnie, wzruszająca opowieść   o radosnym, rezolutnym chłopcu, który ze wszystkich sił stara się udowodnić, że nie jest przeklęty.

18:00 Film „Dziennik z podróży”

Starszy ma 82lata, młodszy -15.Starszy to legenda, prekursor polskiej fotografii reportażowej Tadeusz Rolke, młodszy, Michał to nastolatek zafascynowany fotografią.

Po seansie panel dyskusyjny o relacji uczeń –mistrz, inspirowany filmem.

Wtorek 27.09

9:00 Film „Banan”

Po seansie warsztaty artystyczne, filmowe i dziennikarskie.

10:30 Film „Niesamowity Wiplala”

11:30 Film „Najlepsze przyjaciółki”

16:00 Artystyczne kino malucha –animacje nie tylko dla najmłodszych „Len”, „Fantastyczny sklep z kwiatami” i  „To pewna wiadomość”

18:00 Serial animowany „Kuba i Śruba” Tytułowi bohaterowie, to sympatyczni rysunkowi bracia, których wyobraźnię zaludniają smoki, księżniczki, wiedźmy i zaczarowane przedmioty.

Środa 28.09

10:00 Gala zamknięcia festiwalu, pokaz filmów stworzonych przez dzieci podczas warsztatów filmowych w OKSiBP w trakcie trwania festiwalu oraz ogłoszenie wyników konkursu publiczności i dziecięcych jurorów z Cieplewa.

Magdalena Banaś

Related posts