Pogrzeb Metropolity Gdańskiego Abp. T. Gocłowskiego w piątek

Poniżej publikujemy program uroczystości żałobnych księdza Abp. Tadeusza Gocłowskiego.

Abp Tadeusz Gocłowski w Straszynie 24.03.2016 - fot. R. Kwieciński
Abp Tadeusz Gocłowski w Straszynie 24.03.2016 – fot. R. Kwieciński

Jeszcze nie tak dawno w Wielki Czwartek 24 marca 2016 r. uroczystej mszy św. w Straszynie przewodniczył Abp. senior Tadeusz Gocłowski. Podczas liturgii wg tradycji obmywał nogi jak Jezus Apostołom. Bywał także gościem podczas niedzielnych mszy św., często bez zapowiedzi pojawiał się i przewodniczył mszy św., któregoś razu przybył w czasie kiedy proboszcz był na urlopie, a został jeden wikary i wspomagał parafię swoją posługą.

Często też przed lub po eucharystii można było spotkać Go w okolicach świątyni, gdzie bardzo chętnie rozmawiał z parafianami. Był bardzo życzliwy, radosny i miał dla każdego czas i dobre słowo.

Jako Metropolita, odprowadzał i witał pielgrzymów wędrujących na Jasną Górę. Często przybywając po trudach szlaku pielgrzymkowego, można było usłyszeć jego charakterystyczny głos dobiegający z kaplicy cudownego obrazu i poczuć się jak u siebie słysząc swego przewodnika.

Abp Tadeusz Gocłowski w Straszynie 24.03.2016 - fot. R. Kwieciński
Abp Tadeusz Gocłowski w Straszynie 24.03.2016 – fot. R. Kwieciński

Służył też przez te wszystkie lata Archidiecezji Gdańskiej wyświęcając rzesze kapłanów, bierzmując młodzież, udzielając komunii, sakramentu pojednania i chrztu.

Uczestniczył też życiu Metropolii Gdańskiej, ale także w ważnych wydarzeniach politycznych naszej Ojczyzny.

Gościł dwukrotnie Ojca Św. Jana Pawła II na naszej gdańskiej ziemi, uczestniczył w pracach Episkopatu Polski.

Nam na długo w pamięci pozostanie tembr jego głosu i homilie, które z wielką przyjemnością można było słuchać.

 

Poniżej zamieszczamy program uroczystości żałobnych:

Bazylika Archikatedralna
pw. Trójcy Przenajświętszej
w Gdańsku-Oliwie

Środa, 4 maja 2016
godz. 16.00 – Wprowadzenie trumny z ciałem Księdza Arcybiskupa Seniora z placu do Bazyliki Archikatedralnej z udziałem wszystkich Kapituł Archidiecezji Gdańskiej i Msza Święta w intencji zmarłego Księdza Arcybiskupa Seniora pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego (homilia – Ksiądz Biskup Wiesław Szlachetka)

godz. 17.30 – Nabożeństwo majowe

godz. 18.00 – Msza Święta z homilią i Nieszporami w intencji zmarłego Księdza Arcybiskupa Seniora pod przewodnictwem Księdza Rektora Grzegorza Szamockiego (w Eucharystii uczestniczą moderatorzy, profesorowie i alumni Gdańskiego Seminarium Duchownego)

godz. 20.00 – Różaniec w intencji zmarłego Księdza Arcybiskupa Seniora (prowadzą alumni Gdańskiego Seminarium Duchownego)

godz. 21.00 – Apel Jasnogórski (prowadzi Parafia Archikatedralna)

Czwartek, 5 maja 2016
godz. 12.00 – Modlitwa Regina Coeli i modlitwa południowa (prowadzi Gdańskie Seminarium Duchowne)

godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia (prowadzi Parafia Archikatedralna)

godz. 16.00 – Msza Święta w intencji zmarłego Księdza Arcybiskupa Seniora pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego (homilia – Ksiądz Biskup Zbigniew Zieliński; na tę Eucharystię są szczególnie zaproszeni wierni, którym Ksiądz Arcybiskup Senior udzielał posług liturgicznych oraz kapłani, których wyświęcił)

godz. 17.30 – Nabożeństwo majowe

godz. 18.00 – Msza Święta z Nieszporami w intencji zmarłego Księdza Arcybiskupa Seniora pod przewodnictwem Księdza Kryspina Bańko CM, Wizytatora Polskiej Prowincji Księży Misjonarzy (homilia – O. Janusz Warzocha SJ, Wikariusz Biskupi ds. zakonnych; na Eucharystię zaproszone są osoby konsekrowane)

godz. 20.00 – Różaniec w intencji zmarłego Księdza Arcybiskupa Seniora (prowadzą osoby konsekrowane)

godz. 21.00 – Apel Jasnogórski (prowadzi Parafia Archikatedralna)

Piątek, 5 maja
godz. 7.00 – Msza św. z homilią z udziałem pątników Pieszej Pielgrzymki Oliwskiej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Zbigniewa Zielińskiego

godz. 9.00 – Jutrznia z homilią w intencji zmarłego Księdza Arcybiskupa Seniora z udziałem wszystkich Kapituł Archidiecezji Gdańskiej pod przewodnictwem Księdza Infułata Stanisława Zięby

godz. 11.00 – MSZA ŚWIĘTA POGRZEBOWA w intencji zmarłego Księdza Arcybiskupa Seniora Tadeusza Gocłowskiego z udziałem Episkopatu Polski pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego (homilia – Ksiądz Arcybiskup Henryk Muszyński; po Mszy Świętej przeniesienie trumny z ciałem Księdza Arcybiskupa Seniora do Krypty Biskupów Gdańskich)

 

(MC)

Related posts