Od zumby do smoczych łodzi

Czasami wystarczy zmienić jeden element, by osiągnąć sukces. Czasami jedno małe zdarzenie pociąga za sobą szereg następnych. Taki efekt domina, tylko w wydaniu pozytywnym, miał miejsce w Goszynie, gdzie zorganizowane przez gminną instytucję kultury zajęcia zumby przyczyniły się do niesamowitej integracji mieszkańców.

Na pierwszych zajęciach zumby nie spodziewano się zbyt dużej frekwencji. Tymczasem do świetlicy wiejskiej w  Goszynie przyszło tak wiele pań, że w Ośrodku Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański  zadecydowano o dodatkowej godzinie ćwiczeń. Tym samym zumba w niewielkim Goszynie odbywa się dwa razy w tygodniu, każdorazowo przyciągając komplet pań.

Wszystkie się znałyśmy, ale dopiero na zajęciach zumby dobrze poznałyśmy – przyznają zgodnie mieszkanki Goszyna. – Zaczęło się od przebieranek – opowiadają. – Nasza wspaniała instruktorka, pani Emilka, zaproponowała nam, byśmy przebierały się na niektóre zajęcia, na przykład w Mikołajki. 

Mieszkanki Goszyna wzięły sobie te rady do serca i specjalne stroje przyszykowały także na Walentynki, Wielkanoc, a nawet Dzień Niepodległości.

Zumba
Zumba

Rzeczy zamawiamy z Internetu, żeby każda miała to samo – dodają i przyznają: – Teraz czekamy na czapeczki z daszkiem z napisem „Zumba Goszyn”.

Zumba niewątpliwie okazała się hitem w Goszynie, ale panie poszły o krok dalej.

Nasza aktywność na Facebooku została dostrzeżona przez jeden klub sportowy z Gdańska, który rzucił nam wyzwanie i właśnie przygotowujemy się do zawodów smoczych łodzi! – zdradzają podekscytowane.

Panie, przy pomocy sołtysa oraz młodzieży realizują właśnie projekt „Kwiecista Gmina”, na który pozyskały grant w gminnym konkursie.

Teraz ukwiecamy ulicę Wybickiego, a za rok będziemy chcieli składać wniosek na zagospodarowanie terenu przy świetlicy – dodają.

Planów jest wiele. Także tych kulturalno – towarzyskich.

Zumba
Zumba

– W ferie załatwiałyśmy busa i jeździłyśmy z dziećmi do kina w Cieplewie. Teraz planujemy wyjazd dorosłych – mówią. – Może na naszą rocznicę, która przypada we wrześniu, wybierzemy się do SPA? Ale do tego czasu musimy jeszcze trochę poćwiczyć – żartują.

Najbliższe plany grupy Zumba Goszyn to włączenie się w przygotowania dorocznej goszyńskiej imprezy Dnia Seniora, czyli majowego nabożeństwa połączonego z poczęstunkiem w świetlicy.

– Inni mają Koła Gospodyń Wiejskich, my mamy zumbę – cieszy się sołtys Jerzy Łangowski. –  Nie jest łatwo zintegrować mieszkańców. Cieszę się, że dzięki ćwiczeniom, to się udało. Myślę, że wspólnie zdziałamy dużo dobrego dla naszej miejscowości.

Tekst i foto: M. Bielicka/UG Pruszcz Gdański. Zdjęcia z zajęć: ZUMBA GOSZYN

Related posts