Seniorze bądź ostrożny!!!

Mimo apeli policjantów, prowadzonych akcji profilaktycznych i informacji medialnych, oszuści działający między innymi metodą „na wnuczka”, wciąż wyłudzają pieniądze od starszych osób. Nie bądźmy obojętni – zadbajmy o bezpieczeństwo naszych najbliższych!

 
W związku z dużą ilością przestępstw, których ofiarami padają głównie osoby starsze, podejmujemy wszelkiego rodzaju działania mające na celu skuteczne ściganie oszustów. Uznaliśmy, że jednym z elementów skutecznych oddziaływań profilaktycznych w tym zakresie będzie edukacja osób starszych i ich rodzin. 

A oto kilka porad dla osób starszych, jak postępować, aby nie ulec manipulacji oszusta: 

Seniorze! Daj sobie czas do namysłu

Po pierwsze: rozmowę z osobą, która podaje się wnuczka czy inną bliską osobę, powinieneś zakończyć komunikatem typu: „Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny”.

Skorzystaj z pomocy bliskich

Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną wnuczka w celu uzyskania pewności, że osoba która do nas dzwoniła jest tą, za którą się podaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz narażony na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się co zrobić dalej. 

Koniecznie powiadom Policję! 

Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń do nas na bezpłatny numer alarmowy 997 albo, jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego na numer 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach. 

Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą Ci rozwiązać tę sytuację. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji nawet, jeżeli telefon od rzekomego wnuczka, nie był próbą oszustwa. Policjanci są po to, aby Cię chronić, nie bój się zwrócić do nas o pomoc. Znane są przypadki, kiedy osoby starsze podejrzewając, że mogą być ofiarą oszustwa, zawiadomiły Policję przed przekazaniem pieniędzy. Dzięki temu udało się zatrzymać takich oszustów i ich pomocników. 

Inne porady dla starszych osób

Nie wpuszczaj do domu nieznanych Ci osób. Poproś rodzinę o wyposażenie drzwi w wizjer, czyli tak zwanego judasza i blokadę drzwi w postaci łańcucha. 

Wszystkie wizyty instalatorów i innych przedstawicieli administracji są zawsze zapowiadane na tablicy ogłoszeń, jeżeli mieszkasz na wsi, takie informacje mogą być przekazywane za pomocą kurendy. Nie bój się legitymować przychodzących do Ciebie osób przed wpuszczeniem do domu. Nigdy, pod żadnym pozorem nie powierzaj swoich pieniędzy obcym osobom. Kiedy wydaje Ci się, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom Policję. 

Najlepszym miejscem przechowywania pieniędzy jest konto bankowe. 

Nie trzymaj dużych sum gotówki w domu, takie miejsca ukrycia pieniędzy jak przysłowiowa skarpetka, szafka z bielizną, skrytka pod materacem, puszka po kawie czy schowanie pieniędzy pomiędzy kartki książki, nie uchronią Twoich pieniędzy przed złodziejem. 

USIŁOWAŁ UKRAŚĆ SZLIFIERKĘ, ZOSTAŁ ZATRZYMANY

Policja - usiłował ukraść szlifierkę,został zatrzymany
Policja – usiłował ukraść szlifierkę,został zatrzymany

Policjanci z wydziału kryminalnego zajmujący się sprawami kradzieży zatrzymali 22-letniego mieszkańca Tczewa podejrzanego o usiłowanie kradzieży szlifierki kątowej wartej 530 złotych. Do zatrzymania doszło w środę (23 marca br.) o godz. 6.50 w miejscu jego zamieszkania na terenie Tczewa.

Policjanci pracujący nad sprawą ustalili, że w środę (9 marca br.) o godz. 14.00 mężczyzna wszedł do marketu budowlanego w Pruszczu Gdańskim z zamiarem kradzieży. Schował pod kurtkę szlifierkę i usiłował wyjść ze sklepu. Gdy zauważył, że jest obserwowany przez ochronę sklepu rzucił się do ucieczki, wyrzucając na trawnik skradziona szlifierkę. Policjanci dotarli do kierownictwa sklepu aby potwierdzić usiłowanie kradzieży szlifierki oraz przyjęli zawiadomienie o popełnionym przestępstwie na ich szkodę.

Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy pozwolił na postawienie mu zarzutu usiłowania kradzieży. Za tego typu przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Marzena Szwed-Sobańska

Related posts