Zamiast dotacji dla żłobka, bon opiekuńczy dla rodzica

Gmina Pruszcz Gdański jako jedna z nielicznych od maja 2014 r. do grudnia 2015 r.  roku dotowała pobyt  dziecka w żłobku. Pieniądze były wypłacane żłobkom, które adekwatnie obniżały opłatę dla rodzica. Wójt Magdalena Kołodziejczak wyszła z inicjatywą, by środki te otrzymywali bezpośrednio rodzice. Jeśli projekt zaakceptują komisje stałe Rady Gminy, zostanie on poddany pod głosowanie na sesji. 

Na mocy uchwały gmina Pruszcz Gdański dotowała pobyt w żłobku każdego dziecka z terenu gminy Pruszcz Gdański (mieszkającego w gminie, niekoniecznie nawet zameldowanego). Do czasu, kiedy jeden z właścicieli żłobków nie zaskarżył uchwały.

Pojawiły się zarzuty, że gmina powinna dotować pobyt dzieci nie tylko ze swojego terenu. Mimo, że Ustawa o opiece nad dzieckiem w wieku do lat trzech nie precyzuje tego, Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił naszą uchwałę – wyjaśnia Lidia Gitler, inspektor ds. społecznych w Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański.

Gmina odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Aby jednak nie pozostawiać rodziców dzieci żłobkowych bez wsparcia, postanowiono poszukać innej formy przekazania pieniędzy.

Opracowaliśmy zasady przyznawania tak zwanego bonu opiekuńczego – mówi wójt Magdalena Kołodziejczak. –  Tym samym pieniądze w wysokości 300 złotych miesięcznie na każde dziecko żłobkowe byłyby przekazywane nie podmiotom, a bezpośrednio rodzicom.

Projekt zostanie przedstawiony radnym podczas komisji, a gdy uzyska ich pozytywną opinię, poddany pod głosowanie na sesji.

Magdalena Bielicka

Related posts

2 Thoughts to “Zamiast dotacji dla żłobka, bon opiekuńczy dla rodzica”

  1. Ojciec Maluszka

    Pomimo to, że młodym rodzicom podkładają kłody pod nogi ludzie którym niczego nie brakuje (pozdrowienia dla właściciela żłobka podającego Gminę do sądu) Gmina stara się ratować oraz wspierać budżety młodych rodziców.
    Brawo Gmino, brawo p. Gitler.
    Młodzi będą aktywni zawodowo nie płacąc połowy wypłaty za opiekę żłobkową.

  2. Brawo. To krok w dobrym kierunku. Takie rozwiązania są dużo sensowniejsze niż bzdurny program 500+

Comments are closed.