Kwalifikacje wojskowe w naszej gminie

128 młodych mężczyzn z terenu gminy Pruszcz Gdański (rocznik 1997) stawiło się na tzw. kwalifikacjach wojskowych. Badania odbywały się przez 4 dni.

Komisja lekarska w zdecydowanej większości przyznała 18-latkom kategorię „A”, czyli świadczącą o pełnej zdolności do służby wojskowej.

Wiele osób uważa, że zasadnicza służba wojskowa została zniesiona. Tymczasem jest ona tylko zawieszona –  mówi Marek Tułowiecki, podinspektor ds. wojskowych, zarządzania kryzysowego i przetwarzania informacji niejawnych w Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański. – Oznacza to, że każdy osiemnastolatek staje przed komisją lekarską, która orzeka o kategorii  zdolności  do zasadniczej służby wojskowej, po czym po 14 dniach  zostaje automatycznie przeniesiony do  rezerwy.

 
Magdalena Bielicka

Related posts