Dziś przypada Narodowy Dzień Żołnierzy Niezłomnych (Wyklętych)

Po mimo, że nie jest to dzień wolny od pracy warto pamiętać, że dzień 1 marca obchodzony jest jako dzień pamięci o Żołnierzach Niezłomnych. Dzień ten ustanowił św. p. Prezydent Lech Kaczyński w dowód uznania i szacunku dla niezłomności i godnej podziwu postawy żołnierzy, którzy nie ulegli naciskom i prześladowaniom, wielokrotnie oddając życie i zdrowie za swoje poglądy i przekonania, za walkę o wolną Ojczyznę.

Relacja o Żołnierzach Wyklętych (Niezłomnych)

 

Warto tego dnia wywiesić flagę narodową, powiedzieć dzieciom, wnukom jakie święto jest 1 marca, aby mogły być dumne z bycia Polakami.

Obchody w trójmieście Dnia Żołnierzy Niezłomnych:

Gdańsk 1 marca 2015
11.00 Msza św. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku
18.00 Apel Poległych Żołnierzy Niezłomnych na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku

Obok miejsca gdzie odnaleziono m.in. szczątki Inki werblami podczas Apelu Poległych zapowiadano kolejne wyczytywane nazwiska, oddano salwy honorowe oraz cześć bohaterom słowami “zgineli śmiercią męczeńską”. Kwiaty w tym miejscu złoży Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Glódź.

Gdynia

We wtorek 1 marca o godz. 12.00 z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, przy Pomniku Ofiar Terroru Komunistycznego, mieszczącym się u zbiegu ulic Świętojańskiej i Pułaskiego odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Podobnie jak w roku ubiegłym, tego samego dnia o godz. 9.00, dzieci i młodzież z SP 10 (Chylonia) oraz ZS nr 9 (Cisowa) wraz z dyrektorami placówek i nauczycielami historii, złoży kwiaty pod tablicą poświęconą gen. Antoniemu Hedzie „Szaremu”, znajdującą się w budynku dworca PKP Gdynia Chylonia. To właśnie w tym miejscu w 1948 roku generał Heda został aresztowany przez UB. W uroczystości weźmie udział Przewodniczący Rady Miasta Gdyni Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski. Coroczne uroczystości są ważną lekcją historii i nadają pamięci o Żołnierzach Wyklętych bardzo lokalny wymiar, stąd współorganizatorami są pobliskie szkoły.

 

(MC)

 

Related posts