Szkoła metropolitalna w Kowalach już za dwa lata

Ma pomieścić 1000 uczniów i 125 przedszkolaków z Gdańska i gmin Kolbudy i Pruszcz Gdański. Budowa pierwszej w Polsce szkoły metropolitalnej – tworzonej wspólnie przez trzy samorządy – rozpocznie się za kilka miesięcy, a obiekt ma być gotowy do końca 2018 roku.

20160115_144253Przypomnijmy: w imieniu trzech samorządów inwestorem jest gmina Kolbudy, na której terenie ma się znajdować nowa szkoła. Szacunkowy koszt inwestycji to do 40 mln zł (brutto), a za projekt posłuży wybudowana w 2014 roku gdańska szkoła w Kokoszkach. Wszystkie trzy gminy mają zabezpieczone środki na tę inwestycję – zarówno w tegorocznych budżetach, jak i Wieloletnich Planach Finansowych. I wszystkie trzy gminy – co podkreślali podczas dzisiejszego spotkania prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wójt gminy Kolbud Leszek Grombala i Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański – chcą, by szkoła była gotowa do końca 2018 roku.

– Wiodącą rolę ma tu nasz lider, czyli gmina Kolbudy, który do końca lutego wystąpi do starosty powiatu gdańskiego o pozwolenie na budowę. A to oznacza, że przetarg będzie można ogłaszać w maju i jeszcze w tym roku rozpoczynać prace budowlane – mówi prezydent Adamowicz.

– Oczywiście będziemy szukać sposobów na pozyskanie zewnętrznego wsparcia finansowego, dla naszej szkoły. Przede wszystkim w źródłach rządowych, ale też z budżetu marszałka województwa – dodaje wójt Grombala.

Argumentem w pozyskiwaniu funduszy może być to, że szkoła w Kowalach jest wyjątkową, bo pierwszą w Polsce szkołą budowaną wspólnie przez trzy samorządy. W jej ramach powstanie też pierwsza wspólna dla trzech gmin biblioteka publiczno-szkolna (podobne rozwiązanie zastosowano z powodzeniem w gdańskiej szkole w Kokoszkach).

 

Do szkoły uczęszczać mają uczniowie i przedszkolaki z południowych obszarów Gdańska, z gminy Kolbudy i Pruszcza Gdańskiego. Łącznie obiekt pomieści 1125 dzieci.

 

Related posts